Reklamı Geç
Konut kredi faizleri düştü satışlar patladı

Konut kredi faizleri düştü satışlar patladı

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan konut satış istatistiklerine göre, Konut kredisi banka fazilerinin düşmesi konut sektörüne yaradı, konut satışları Ekim'de patladı.

24 Kasım 2016 - 12:13

TÜİK tarafından açıklanan ve Konut satışlarında Ekim ayı itibariyle patlama yaşanan emlak sektöründe uzmanlar kredili satışların etkisinin büyük olduğunu ifade etti.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 26 Kasım 2016 - İstanbul

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı ekim ayı konut satış istatistiklerine göre, ülke genelinde ekimde satılan konut sayısı, bir önceki aya göre yüzde 19,6 artış gösterirken, ipotekli konut satışları ise ekimde, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 71,8 artarak 48 bin 110 olduğu ifade edildi.

Ekimde konut satışları patladı. 10 ayın en parlak satışları ekimde yapıldı. Şimdi gözler kasım ve aralıkta. Çünkü kasımda hem dolar arttı hem güven endeksi düştü. Sektör, "Dövizin artışı ile TL cinsinden fiyatlar düşüyor, alım için uygun" diyor.

2016 yılı içindeki en fazla konut satış rakamına Ekim ayında ulaşıldı. Konut projelerinin, kampanyaların, kredi faizlerinin uygun durumda olduğu Ekim'de vatandaş ev almak için harekete geçti ve 10 ayın rekorunu kırdı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine yansıyan rekor ev satışlarına ilişkin CNN Türk ekranlarında Beste Uyanık'a önemli açıklamalarda bulunan Hatice Kolçak, ev sahibi olmak isteyenlerin vakit kaybetmeden yeni evini bu zamanlarda alabileceğini ifade etti.

Hatice Kolçak : "Dolara değil konuta yatırım yaptık, Gayrimenkulü kur durduramaz"

Ekim ayında ipotekli konut satışları adeta patladı. Uzun zamandır ekside seyreden kredili konut satışları Ekim ayında geçen senenin aynı ayına göre yüzde 71,8 oranında arttarak 48 bin 110 adet konut satışı olarak gerçekleşti. Aynı şekilde Ekim ayı TÜİK raporuna göre konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,1 oranında artarak 130 bin 274 adet konut satışı olarak gerçekleşti. Peki ne oldu da bu hızlı artış gerçekleşti. Özellikle ipotekli konut satış rakamlarındaki artışı iyi okumak gerekiyor.
 
Çok değil daha 3 ay öncesine kadar 1,15 -1,25 seviyelerinde olan konut kredi faiz oranlarını bankalar zoraki de olsa 120 ay vade de 0,88 seviyelerine kadar geri çekti. Bu aralar her gidene kredi vermeseler de, kredi verdikleri oldukça iyi bir kitle olduğu sonuçlardan okunabiliyor. Diğer taraftan yeni düzenleme ile konut kredi kullandırımı yüzde 75’den yüzde 80 oranına geldi. Yani 300 bin TL’lik bir ev için bankadan yüzde 80 oranında kredi kullanabiliyorsunuz bu da 240 bin TL’ye tekabül ediyor. Bu düzenleme peşinatı denkleştirmede zorlanan vatandaş için oldukça iyi bir uygulama oldu.  
 
Peşinatın düşmesi, konut kredi faizinde beklenen oranların olmasa da psikolojik sınırın altına gelmesi özellikle kredi ile ev alacak olan tüketiciyi harekete geçirmiş görünüyor. Ekim ayı ipotekli konut satışlarının artmasında bu iki önemli etkenin yanı sıra elbette başka faktörlerde var. Emlak Konut ile başlayan konut kampanyaları tam gaz devam ediyor. Son bir kaç aydır bu kampanyaların yanı sıra konut fiyatlarının yatayda seyrediyor olması, alıcıya rekabetçi fırsatlarla dolu bir piyasa sunuyor.

HATİCE KOLÇAK'IN YAZISININ TAMAMINI BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ

Nazmi Durbakayım: "Hükümet, ekonomik olaylarda daha aktif rol alıyor"

Konuya ilişkin bir açıklama da İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım'dan gelirken, "Hem faiz oranlarının düşmesi hem de konutta kredi kullanım oranının yüzde 75'ten yüzde 80'e çıkarılması özelde ipotekli satışları genelde ise toplam satışı ciddi şekilde artırdı. Para reel piyasaya aktı. Sonuçta inşaat sektöründe 2 milyon kişi çalışıyor ve bu sektör 200 alt sektörü etkiliyor. Artış, bu açıdan önemli. " dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..