Konut kredisi faiz indirimi rekor getirdi! Temmuz'da yeni bir rekor gelebilir...

Kredi faizlerinin inmesi konut sektörünü canlandırdı. Tarihi rekorlar gelmeye başladı. Konut satışlarında Haziran ayı rekor satışla sonuçlanırken, uzmanlar Temmuz ayında benzer bir rekor gelebileceğinin altını çiziyor.

Konut kredisi faiz indirimi rekor getirdi! Temmuz'da yeni bir rekor gelebilir...
Editör: Hakan A.
20 Temmuz 2020 - 11:50
Konut kredisi faiz oranlarının inmesiyle birlikte yaşanan hareketlilik devam ediyor. Kredi faizlerinin düşmesi ile birlikte hareketlenen konut satış rakamları adeta pik yapmış durumda.Rekor satışi rakamları ile Haziran ayı tamamlanırken, yıl sonu satış rakamlarının yeni bir rekor kıracağı öngörüsü var.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 20 Temmuz 2020 - İstanbul


TÜİK tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan Haziran ayı konut satış rakamları sektörde durumları tersine çevirdi. Koronavirüs salgını öncesi zor günler geçiren ve 2020 yılına pek iyi başlamayan konut sektörü, salgın ile birlikte kredi faizlerinde yapılan art arda indirimler sonrası büyük hareketlenmeye neden oldu. Türkiye genelinde vatandaş cebine uygun konut arayışını sürdürüyor. Haziran ayında yaşanan tarihi rekor satış rakamları sonrasında gözler Temmuz ayı konut satış rakamlarına çevrildi.

190 Bin üzerini gören Haziran ayı konut satış rakamları inşaat sektörünü yeni projeler için umutlandırdı. Sektörde yaşanan hareketlilikle birlikte yüzde 20 civarında bir stok satışı gerçekleştiği ifade ediliyor. Yeni konut projelerinde durgun bir yıl yaşayan 2020 yılı sonu ve 2021 yılı için yeni projelerin planlamaları ise başlamış durumda.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre 2018 yılı sonunda 188,5 milyar lira olan konut kredileri bakiyesi, 2019 sonunda 10,2 milyar lira artarak 198,7 milyar liraya yükseldi.

Yılın ilk çeyreğinde konut kredileri 12,3 milyar liralık yükselişle 211 milyar liraya ulaştı. Yılın ikinci çeyreğinde ise konut kredileri 19,9 milyar artışla 230,9 milyar liraya çıktı.

1 Haziran-10 Temmuz itibarıyla konut kredi bakiyesinde 35 milyar lirayla tüm zamanların en yüksek artışı görüldü. Konut kredi bakiyesi 10 Temmuz itibarıyla 246 milyar 288 milyon liraya ulaştı. Geçen yıl sonundan bu yana ise konut kredi bakiyesi 47,6 milyar lira artışla rekor tazeledi.

Konut kredisinde bakiye artışının daha önce en yüksek gerçekleştiği dönem 27,6 milyar lirayla 2017 yılı olmuştu. 

Temmuz'da konutta yeni bir rekor gelebilir

Haziran ayını rekorla tamamlayan sektör, yeni aydan umutlu. Temmuz ayında satışların iyi gitmesiyle birlikte Haziran ayına benzer hatta daha yüksek bir satış rakamı beklentisi var. Sektör temsilcileri konut kredisi faizlerinde oranların oturmasıyla birlikte yaşanan konut satışlarındaki tarihi artışın yıl sonunda toplam rakamlara olumlu yansıyacağını düşünüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum