Konut kredisi faiz oranları için `müdahale` sinyali

Ev sahibi olmak isteyenler için faiz indirimi müjdesi! Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut`dan konut kredisi faiz oranları için müdahale sinyali...

Konut kredisi faiz oranları için `müdahale` sinyali
Editor: Hakan A.
24 Nisan 2018 - 15:43 - Güncelleme: 24 Nisan 2018 - 15:43

Ev sahibi olma hayali kuran vatandaş için konut kredisi kullanımında uygulanan yüksek faiz oranlarına ilişkin ilk indirim sinyali geldi. Konut kredisinde faiz indirimi için müdahale edileceği kaydedildi.

İnşaat ve gayrimenkul sektörü konut satışlarında yüksek oranlarla kullandırılan konut kredisi faiz oranları için yaptığı baskılar sonuç vermeye başladı. Gelen ilk bilgilere göre, banka konut kredilerinde yüksek faize dur denilecek. Sıcak gelişmeyi duyuran ise Yiğit Bulut oldu.

Türkiye'de bankaların yüksek faiz oranları ile mücadelede kapsam genişliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından her ortamda dillendirilen ve tepki gösterdiği kredi faizlerine ilişkin önemli adımların atılmaya başlanacağı konuşuluyor. Özellikle konut sektöründe satışların yavaşlamasına neden olan konut kredisi faişz oranları ilk hedef olarak gösterildi. Konut kredilerine müdahale etme hazırlığı olduğu açıklandı.

Söz konusu açıklama ise Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarından Ekonomist Yiğit Bulut tarafından yapıldı. TRT ekranlarında katıldığı programda açıklamalarda bulunan Yiğit Bulut, konut kredisi faiz oranları için önemli bir hamlenin yapılacağının sinyalini verdi. Bu sayede konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1'in altına çekilmesi sağlanacak.

Son yıllarda artan yüksek faiz oranları nedeniyle Bankalardan konut kredisi kullanan vatandaş sayısı oldukça az. Çok sayıda inşaat firması ise Bankaların konut kredisi kullandırmamasından oldukça dertli. İnşaat firmaları satışa çıkardıkları projelerinde senetle konut satışı yaparak vatandaşın Bankalara borçlanmasının önüne geçmeye, yüksek faiz oranlarına boyun eğmemeleri için firma bünyesinde çözüm üreterek durumu aşmaya çalışıyor.

Diğer taraftan bankalar ise vatandaşa konut kredisi kullandırmamak için olmadık teminatlar istiyor. Diğer taraftan devlet bankalarında ise konut kredisi kullanımında vatandaşa daha fazla yardımcı olunduğu  gelen bilgiler arasında. Öyle ki bazı inşaat projelerine kredi dahi kullandırmayan bankalar için Hükümet tarafından nasıl bir hamle yapılacağı ise şimdiden merak konusu.