Konut kredisi faiz oranları indirin bankalar Kuveyt Türk, Yapı Kredi, TEB, ING güncel oranları

Ev sahibi olmak için konut kredisi faizleri oldukça cazip seviyelere gelmeye başladı. Merkez Bankası'nın son faiz indirim kararı ile birlikte bankaların güncel faiz oranları ne durumda?

Konut kredisi faiz oranları indirin bankalar Kuveyt Türk, Yapı Kredi, TEB, ING güncel oranları
Editör: Hakan A.
24 Nisan 2020 - 10:27
Konut kredisi faiz oranlarıTCMB faiz indirim kararı ile birlikte yeni indirim dalgası beklenirken, indirime giden banakalar ise merak ediliyor. Peki hangi bankalarda konut kredilerinde indirim var?

 Emlak Pencerem / Konut Kredisi  - 24 Nisan 2020 - İstanbul


Merkez Bankası’nın Nisan ayı bir  hafta vadeli repo faizlerinde indirime gitmesi ile bankaların kredi faiz oranlarındaki indirimler hızlandı. Hangi bankaların konut kredisi oranlarını düştü?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) para politikası faizlerindeki indirim serisine ara vermeden devam etti. Banka 2019 Temmuz itibariyle başladığı indirimlerin 8’incisini gerçekleştirerek 100 baz puan indirim uyguladı. İndirim piyasaların meydan beklentisi üzerinde gerçekleşti. 


Merkez Bankası’nın Nisan ayında para politikası faiz oranlarını %8,75’e indirmesi son haftalarda döviz karşısında baskı altında olan Türk Lirası üstünde ilk saatlerde yükseliş medyana getirsede ciddi yükselişler yaşanmadı. Dolar kuru haftanın son günü ilk saatlerde 6.98 ile Çarşamba yaşanan kapanışın hafif altında seyrediyor. 

Repo faiz indirimi geçtiğimiz günlerde bankaların swap işlem limitlerini yükseltmeye yönelik olarak gelen kararla beraber bankaların kredi maliyetlerini düşürdü. Coronavirus salgınının ilk olarak görüldüğü günler riskler karşısında yavaşlaması duran ve Mart ayı politika faizlerinde de indirim yapılmasına rağmen faizleri gerilemeyen bankaların arka arkaya gelen desteklerle maliyetleri düşürüldü. Bankalar da yeniden faiz indirimlerine yöneldi. 

KrediPazari araştırmalarına göre repo faiz indiriminin gerçekleştiği haftada konut kredisi oranları düşen bankalar şu şekilde,

Yapı Kredi Bankası tüm konut taleplerini aylık %.0.89 faizle kredilendirdiğini açıkladı. Kredinin yıllık maliyet oranı %11,6’ya geriledi. Banka söz konusu oranlarla ikinci el konutlar için en düşük faiz oranını sunuyor.

İNG gerçekleştirdiği indirim sonrasında tabela konut kredisi faizlerini %0.95’e kampanyalı sigortalı kredi faizlerini ise %0.93’e kadar düşürdü. İndirim sonrası bankanın konut için yıllık kredi maliyet oranı %12’ye indi.

Kuveyt Türk Bankası da konut finansmanı kar payı oranlarını 10 yıl vadeye kadar %0.94’e indirdi. Banka finansmana ek olarak Kredili Hayat, BES ve Kredi Kartı ürünlerinin kullanılması halinde 3 puan indirim uyguluyor. Böylelikle oranları %0.91’e kadar düşüyor.

TEB tabela konut kredisi faizleri %2.58 düzeyinde yer alsa da kampanyalı konut kredisi için 10 yıl vadeye kadar %0.94 faizle kredi kullandırıyor. Kredinin yıllık maliyet oranı %12 seviyesinde yer alıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum