Konut kredisi faiz oranları Şubat sonunda 1.54'ü gördü!

Konut fiyatları alınabilir seviyelerde peki konut kredileri ne durumda? Ev almak isteyenler için konut kredisi faiz oranları Şubat 2019 sonu itibariyle en düşüğü 1.54 olarak kredi veren banka hangisi? Konut kredisi faiz oranlarında 5 yıl ve 10 yıl vadeli en düşük kredi kullandıran, en düşük faiz oranı veren bankaları görmek için tıklayın.

Konut kredisi faiz oranları Şubat sonunda 1.54'ü gördü!
Editor: Gökay Demirezen
27 Şubat 2019 - 07:44

Ev sahibi olmak için kredilerin düşmesini bekleyenler için konut kredisi faiz oranlarında 2019 Şubat ayı sonuna gelindiğinde en düşük ve en yüksek kredi kullandıran bankalar merak ediliyor. Şubat ayı sonu itibariyle Türkiye genelinde banka konut kredisi faizlerinde son durum EmlakPencerem.com farkıyla haberimizde.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi Konut Kredisi - 27 Şubat 2019 - İstanbul


Yeni bir ev hayali kuran, birikimi üzerine kredi kullanmak isteyen ve aradığı evi uygun fiyata bulan vatandaş konut kredisinde aradığını bulabiliyor mu? Konut fiyatlarının oldukça cazip olduğu bu dönemde konut kredisi faiz oranları düşmeye devam ediyor. Yavaş bir düşüş izleyen banka konut kredilerinde Şubat ayı sonuna gelindi. Peki kredi faiz oranları ev almak için uygun mu? En düşük ve en yüksek konut kredisi faiz oranı yüzde kaçlarda? 

Her ay konut kredisi faizlerinin nabzını tutmaya devam eden Emlak Pencerem editörleri, Şubat ayı itibariyle küçük düşüşler yaşayan konut kredisi faiz oranlarına ilişkin haberleri yaparak vatandaşı bilgilendirmeyi sürdürüyor.

İnşaat ve konut sektöründe konut fiyatları oldukça makul "alınabilir" seviyelerde. Uzmanlar konut almak için en uygun zaman olduğunun altını çizerken, elinde birikimi bulunan vatandaş, aradığı uygun evi bulmakta zorlanmıyor. Vatandaş konut kredisi faizi altına girmekten çekiniyor. Yılın ilk ayı Ocak ayına ilişkin konut satış istatistiklerinde ipotekli konut satış rakamlarında yaşanan büyük düşüş bunun en büyük göstergesi. TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %77,2 oranında düşerek toplamda adet olarak 6 537 olarak gerçekleşmişti. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı ise %9 olarak gerçekleşmişti.

Konut satışlarında kredili satışlar yüzde 40'ları görmedi!

Türkiye'de vatandaş nakit birikimi ile konut alımı yapıyor. Yılda 1 Milyon 300 bin adet konut satışında konut kredisi kullanılarak yapılan satışlar yüzde 40 oranını geçmedi. Daha çok birikimler borç harç yapılarak üzerine ekleniyor veya senetli satışlara yöneliniyor. 

Yeniden yapılandırma yapılabilir!

Yüksek faiz oranları ile kredi kullanan vatandaş düşmeye devam eden konut kredisi faiz oranları imkanından yararlanabilmesi için Refinansman "Yeniden Yapılandırma" yapabilir. EmlakPenceremcom Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, "Bankadan alınan konut kredisi borçlarının yeniden yapılandırması" hakkında açıklamalarda bulundu. Kolçak, YouTube kanalında son videosunda Yüksek faiz oranları ile bankadan konut kredisi kullananlar düşen faiz oranları ile nasıl yararlanacaklarını anlattı.

konut kredisi faiz oranları yeniden yapılandırma hatice kolçak

Kredi faizlerinde düşüş minik rakamlarla sürüyor!

2018 sonu ve Ocak ayında yüzde 2 seviyelerinde olan konut kredisi faiz oranları ay sonu ve Şubat ayı itibariyle düşüşe geçti. Bankalar bir anda fedakarlık yapmaya başladı ve adeta yarışa girdi. Kamu ve özel bankalar konut kredisi faiz oranlarını ufak ufak düşürdü. Şubat ayı sonuna gelindiğinde ise yüzde 1.54 faiz oranına kadar bir gerileme yaşandı.

Kredi faizlerinde en düşük oranı veren Kuveyt Türk liste başı oldu

En düşük konut kredisi faiz oranı veren banka Kuveyt Türk oldu. Banka 5 yıl ve 10 yıl vadeli konut kredisi kullanımında en düşük oranları müşterisine sunmaya başladı. Kuveyt Türk 5 yıl vadeli konut kredisi faiz oranlarını 1.54'e çekerken, 10 yıl vadeli kredi faizini ise 1.59'a indirdi. Böylece Banka ilk sıraya yerleşmiş oldu.

Yapı Kredi ikinci sırada

Diğer taraftan özel bankalar arasında Yapı Kredi Bankası konut kredisi faiz oranlarında ikinci sırada en düşük faiz oranını kullandıran banka oldu. Yapı Kredi Bankası 5 yıl vadeli konut kredisi faizlerini 1.61 oranına indirirken, 10 yıl vadeli kredi faiz oranını ise yüzde 1.61 olarak açıkladı.

Diğer bankaların faiz oranları ise 1.61'in üzerinde en yüksek kredi veren banka ise 2.58 ile TEB listenin son sırasında yer aldı.

Sosyal medya hesalarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Hatice Kolçak YouTube Kanalını takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.
 

Reklam


YORUMLAR

  • 0 Yorum