Konut kredisi faiz oranları yükselişe geçti

Banka konut kredisi faiz oranları yükselişine devam ediyor.Kamu bankalarının yanı sıra özel bankalarda faiz oranları 2.75 seviyelerine kadar yükseltti.

Konut kredisi faiz oranları yükselişe geçti
Editör: Hakan A.
24 Nisan 2019 - 17:34

Sene başına düşüş terndiyle başlayan konut kredisi faiz oranları Mart ayında önce kamu bankalarının faiz oranlarını 1.28 seviyesine indirmesi hemen arkasından özel bankaların faiz oranlarını 1.50 bandına taşıması ile en düşük seviyeyi görmüştü.

31 Mart seçimlerinden sonra yaşanan belirsizliklerle beraber kredi faiz oranlarında ki düşüş yerini yükselişe bıraktı. Önce özel bankalar faiz oranlarını 0.20-0.30 baz yukarı çekti hemen arkasından kamu bankaları faiz oranlarını 1.45 seviyelerine çıkardı. Konut kredisi faiz oranlarında ki yükselişle beraber, kredi kullanarak ev alacaklar düşüşün ne zaman olacağını merak ediyor.

Mart ayında konut kredisi faiz oranlarında yaşanan düşüşle beraber konut satışları da bir o kadar hızlı artış yaşanmıştı. İpotekli satışlar geçtiğimiz aylara göre ciddi bir yükselme olmuştu. Nisan ayında faiz artışından dolayı ipotekli satışlarda ki yükselişin devam etmeyeceği belirtiliyor.

Uzmanlar konut kredisi çekecekleri uyarıyor. Yüksek faiz oranlarından kullanım yapanlar krediler düştüğünde yapılandırma için bankalara gittiklerinde ne yazık ki bankalar yapılandırmaya yanaşmıyor. Faizlerin çok hızlı değişim göstermesi maliyetlerin yüksek olması bankaların yapılandırmaya yanaşmadığı belirtiliyor.En Güncel konut kredisi faiz oranları

Ziraat Bankası 1.45
Halkbankası    1.55

İş Bankası       1.72
Garanti Bank   1.81
Yapıkredi Bnk  1.85
TEB                 1.94
Anadolubank    2.75

YORUMLAR

  • 0 Yorum