Konut Kredisi Faiz Oranlarındaki İndirimler Durdu

Konut kredisi faiz oranlarında yapılan indirimler bir süredir devam ediyordu. Ancak Ekim ayının ikinci haftası itibariyle faiz oranlarındaki düşüş durdu. Hatta bazı bankalarda kredi faiz oranları yeniden yükseldi.

Konut Kredisi Faiz Oranlarındaki İndirimler Durdu
Editör: Hakan A.
18 Ekim 2019 - 11:04 - Güncelleme: 18 Ekim 2019 - 11:04

Yaklaşık dört aydır devam eden konut kredisi faiz oranlarındaki indirimler Temmuz ayından sonra ilk defa son 10 gün içerisinde, konut kredisi faiz oranlarında indirime giden banka olmadı.

Emlak Pencerem - 18 Ekim 2019


Bankaların konut kredisi faiz oranları 2019’un ikinci yarısından itibaren düşüş yönünde ivme izlemeye başladı. Merkez Bankası’nın son iki para politikası toplantısında indirimleri desteklemesi ile faiz oranları aralıksız olarak son dört ayda %1’in altına kadar indi. 

Geçtiğimiz günlerde TEB kampanyalı konut kredisi faiz oranlarında QNB Finansbank ise kampanyalı ihtiyaç kredisi faiz oranlarında artışa gitti. Faiz oranlarında dört aydır devam sadece iniş yönlü ivme son buldu. Uzmanlar kredi faiz oranlarındaki indirimlerin durmasındaki sebepleri Türkiye’nin Suriye'nin kuzeyindeki terör koridorunu temizlemek için başlattığı Barış Pınarı Harekatı’nın oluşturduğu tedirginliğin ve hareket dolayısı ile ABD’den gelen ekonomik yaptırımlar karşısında TL’nin değer kaybederek döviz kurlarının yükselişe geçmesi olarak belirtiyor. 

Yakın vadede kredi faiz oranlarının durumu döviz kuruna ve Merkez Bankası’nın bu ay açıklayacağı repo faiz oranlarına göre konumlanması bekleniyor. Eylül ayında enflasyon oranlarının tek haneye gerilemesi ile Merkez Bankası’ndan Ekim ayı politika faizlerinde yaklaşık 300 puan indirim beklenirken kurdaki gelişmeler ve liranın daha kırılgan bir yapıya girmesi ile beklentiler zayıfladı. 

Dün ABD heyeti ile yapılan görüşmeler sonrası açıklamaların yapılması ile dolar kuru hızlı bir düşüş izledi. Kur bugün operasyon öncesindeki seviyelerine doğru hızlı düşüş sergilerken borsa da açılışta kayıplarının bir bölümünü yeniden kazandı. Kurda dengelenmenin yakalanması ile kredi faizlerinin yeniden harekete geçebilmesi öngörülüyor. 

Bankaların tabela konut kredisi faiz oranları ortalaması %1.47 seviyesinde kalmaya devam ederken en düşük konut kredisi faiz oranı halen kamu bankalarının kampanyası kapsamında kullandırılan %0.99 olarak karşımıza çıkıyor. Özel bankalardaki en düşük kredi faiz oranı da %1.11 seviyesinde kalmaya devam ediyor. 

Kredi Pazarı’nın araştırmalarına göre 18 Ekim itibariyle bankalardan 300.000 TL tutarda 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık ödemeleri yaklaşık 4.300 TL oluyor. Kredinin vade sonunda toplam faiz ve anapara ödemesi ise 514.000 TL’ye karşılık geliyor.


Kaynak: Kredi Pazarı/Pelin Akay

YORUMLAR

  • 0 Yorum