Konut Kredisi Faiz Oranlarının Ortalaması Yüzde 1.40'a Geriledi

Bankaların yaklaşık dört aydır kesintisiz devam eden faiz indirimlerinin ardından tabela konut kredisi faiz oranlarının ortalaması %1.40’a kadar geriledi. 

Konut Kredisi Faiz Oranlarının Ortalaması Yüzde 1.40'a Geriledi
Editör: Hakan A.
20 Kasım 2019 - 09:52

Bankaların aylık tabela konut kredisi faiz oranları ortalaması 2018 yılının aynı ayında ortalama %2.5 seviyesindeyken 2019 Kasım ayında 110 baz puan gerileyerek %1.40’a düştü. 

Emlak Pencerem - 20 Kasım 2019


Siyasi ve jeopolitik gerginliklerle rekor seviyelere yükselen dolar kuru karşısında geçen yıl hızla yükselen konut kredisi faiz oranlarında 2019’un ikinci yarısı sonrasında hızla düşüş yaşandı. Merkez Bankası’nın 2018 Eylül ayından 2019 Temmuz ayına kadar uyguladığı %24 para politikası faiz oranlarını son üç toplantıda 1.000 puan indirerek %14’e çekmesi ile kredi faiz oranları sert düşüş gösterdi. 

Merkez Bankası’nın indirimlere başladığı Temmuz ayında %2.05 seviyesinde yer alan tabela konut kredisi faiz oranları güncel olarak son dört ayda 65 baz puan geriledi. Kredi maliyetleri azalan ve rekabete hız veren bankaların konut kredisi faiz oranları hızla düşmeye devam ediyor. Konutta Ertelenen Talep Açığa Çıktı

Kredi Pazarı’nın araştırmalarına göre kredi faizlerinin düşmesi ile konut talebinde ertelenen talepte açığa çıktı. İlk olarak sert düşüşün yaşanılarak konut kredisi faizlerinin psikolojik seviye olan %1’in altına indiği Ağustos ayında kredili konut satışlarının payı bir önceki aya oranla 2,5 kat artarak toplam satışlar içinde %30’a ulaştı. Söz konusu oran Eylül ve Ekim ayında artarak  %35’in üzerinde yer aldı. 

Konut Fiyatları Artıyor 

Faiz oranlarının düşüp talebin artması ile geçtiğimiz aylarda dip seviyelerde yer alan konut fiyatları artmaya başladı. İkinci el konutta yoğun talebin görülmesi ile artan fiyatlar henüz ciddi fiyat artışının yaşanmadığı sıfır konutlara da gelecek. 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yapı izin istatistikleri verilerine göre 2019’un Ocak-Eylül döneminde yeni bina izinleri bir önceki yıla göre %57,1 geriledi. Geçtiğimiz seneden itibaren inşaat malzemelerindeki maliyet artışlarının da hesaba katılması halinde konut fiyatlarının artmaya devam edeceğini net olarak gözleniyor. 

Konut Kredisi Faizlerinde Son Durum 

Tabela konut kredisi faizleri güncel olarak en yüksek %2.58, en düşük ise %0.98 olarak uygulanıyor. Kampanyalı en düşük kredi faiz oranı %0.95 olurken yedi bankanın kampanyalı faiz oranları %1’in altında yer alıyor.

Konut Kredisi Hesaplama 

Bankalardan 10 yıl vade için 240.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin en düşük aylık taksitleri 3.400 TL oluyor. Kredinin masraflar dahil toplam geri ödemesi ise 409.000 TL’ ye denk geliyor. 
Kaynak: Pelin Akay/Kredi Pazarı

YORUMLAR

  • 0 Yorum