Konut kredisi faizleri 1.20`nin üzerinde seyredince senet popüler oldu

Konut satışlarında Bankalar'dan kredi çıkmayınca inşaat projeleri senetli satışlara geçti. 1.20'lerin üzerinde seyreden konut kredisi faiz oranları vatandaşın alım gücünü zorluyor...

Konut kredisi faizleri 1.20`nin üzerinde seyredince senet popüler oldu
Editör: Hakan A.
17 Nisan 2018 - 08:17

Her defasında yüksek faiz oranlarından bahseden ve bu konunun üzerinde durmaya devam eden başta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hükümet yetkililerinin yanı sıra inşaat firmaları ve vatandaşlar da alım gücünü olumsuz etkileyen faiz oranları, firmaların alternatif üretmesiyle senetli konut satışlarına dönmeye başladı. İnşaat projelerinde faizsiz senetle ev almak mümkün.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 17 Nisan 2018 - İstanbul

Türkiye'nin dev bankaları yüksek faiz oranları nedeniyle son yıllarda daha az tercih edilir hale gelmeye devam ediyor. Zira İnşaat şirketleri konut alıcısına faiz ödemeden belli vadelerle senetli konut satışında zirve yapmış durumda. Özellikle yeni kampanyalarında bankalardan yüksek faizli konut kredisi kullanmak yerine vatandaşın senetli konut satışlarından faydalanması ile pazarda bankaların güvenirliğini firmalar üstlenmiş durumda.

Bursa'da son düzenlenen emlak fuarı kapsamında birbirinden önemli inşaat projeleri vatandaşın beğenisini toplarken, fuar boyunca senetli satışlar gündemden düşmedi. 

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile TÜYAP öncülüğünde 11 Nisan'da açılan ve hafta sonunda sona eren Bursa Rising City Gayrimenkul Fuarı ve Bursa İnşaat ve Dekorasyon Fuarı yapıldı. Çok sayıda konut projesi ile katılan inşaat firmaları fuar boyunca ev sahibi olmak isteyenlere özel firma bünyesinde vade imkanı tanıyarak, konut satışı gerçekleştirdiği öğrenildi. 

Tek şikayet yüksek faiz

Bankalar tarafından sağlanan kredilerde yüksek faiz oranları ve kredi maliyetinin fahiş fiyatlara yükselmesi, İnşaat firmalarını yeni pazarlama taktikleri geliştirmeye itti. İnşaat sektörü senetli konut satışını sevdi. İstediği konutu banka sürecine sokmadan firmalar kendi bünyelerinde vadelendirme yaparak alıcısına satıyor. Vatandaş ise bu durumdan memnun. Çünkü yüksek kredi maliyetleri kullanılan kredi kadar tutunca bu yöntemle vade farkı ödemeksizin ev sahibi olabiliyor.

Uzmanlar uyarıyor

Senetli konut satışlarında ise gayrimenkul sektörünün önde gelen isimleri özellikle senet verilirken dikkat edilmesi gereken hususların olduğunu ısrarla altını çiziyor. Senet arkasına atılacak bir parafın önemli ileride yaşanması olası sorunların önüne geçebileceği ifade ediliyor. Gerek firmanın olası iflas yaşaması sonrasında mağduriyet doğmaması, gerekse senetlerin başka alanlarda kullanılmasının önüne geçilmesinde senet arkasına yazılacak şirkete özeldir gibi bir paraf atılması hayti önem taşıyabileceği kaydedildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum