Konut kredisi ile bir ayda 130 Bin 721 adet ev satıldı

İpotekli konut satışlarında tarihi rekor! Cumhuriyet tarihinin en yüksek konut satışının gerçekleştiği Temmuz 2020'de konut kredisi kullanımında tarihi rekor kırılmış oldu. Ev satışlarında bir Temmuz ayında 130 Bin 721 adet konut kredisi kullanılarak satıldı.

Konut kredisi ile bir ayda 130 Bin 721 adet ev satıldı
Editör: Hakan A.
17 Ağustos 2020 - 13:30 - Güncelleme: 17 Ağustos 2020 - 13:48
Bir rekor da ipotekli konut satışlarında! Konut satışlarında bugün açıklanan rekor satış rakamı Cumhuriyet tarihinin bir ayda satılan en yüksek satışı olarak kayıtlara geçerken, aynı şekilde konut kredisi ile satılan evlerin sayısında da rekor kırıldı. 2020 yılı Temmuz ayında konut kredisi kullanılarak satın alınan ev sayısı 130 Bin 721 adet olarak açıklandı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 17 Ağustos 2020 - İstanbul


TÜİK konut satış istatistikleri, 2020 Temmuz ayı verilerini açıkladı. Açıklanan rakamlar ise Cumhuriyet'in en yüksek konut satışı oldu. TÜİK verilerine göre Temmuz'da toplam olarak 229 bin 357 adet konut satışı yapıldı. Rekor sayıda konut satışı yapılan ayda en yüksek payı konut kredisi ile satılan evler aldı. İpotekli konut satışlarında tarihi rekor kırılmış oldu.

Konut kredisinda tarihi rekor kırıldı!


Haziran ayında yapılan 190 bin adetlik rekor satışı gölgede bırakan Temmuz ayındaki konut satış hareketliliği herkesi şaşırttı. Tarihin en yüksek seviyesinde gerçekleşen konut satışları için kırılan rekor ile birlikte kredi faiz oranlarında artışlar gelmişti. Temmuz ayı sonu itibariyle sıfır ve ikinci el konutlar için uygulanan konut kredisi faiz oranları yükseltilmişti. Açıklanan satış verilerine göre şimdiye kadar böyle bir rakamın ilk defa elde edildiği ifade ediliyor. 

En fazla konut satışı İstanbul'da yapıldı

Kredili konut satışlarında rekor kıran il İstanbul oldu. İstanbul 24 bin konut satışı ve %18,4 pay ile ilk sırayı alırken, kalan rakamlar ise diğer illerde yapılan satışlardan elde edildi. Türkiye genelinde ipotekli konut satışında 130 bişn rakamı geçilmiş oldu.

- 2020 Temmuz ayında konut satışları 229 Bin olarak rekor kırdı


Şimdi gözler Ağustos ayında

Haziran ve Temmuz aylarında elde edilen büyük satış rakamları ile sadece iki aylık zaman diliminde 420 bin adet konut satışı gerçekleştirilmiş oldu. Normal şartlarda 12 aylık sürede 1 Milyon ve üzerinde rakam hedefleyen sektör temsilcileri, bu yılın ilk altı ayında 1 Milyon rakamını yakalamış gibi. Sene sonunda yeni bir satış rekoru bekleyen sektör temsilcilerinin gözü ise şimiden Ağustos ayında açıklanacak rakamlara çevrilmiş durumda.

YORUMLAR

  • 0 Yorum