Konut kredisi kullanmaya devam! İpotekli satışlar Eylül'de düşüşe geçti ama...

Konut kredisi faiz oranlarında seviyeler yükselirken, Eylül ayında yapılan konut satışlarında en yüksek pay ipotekli satışlarda gerçekleşti.

Konut kredisi kullanmaya devam! İpotekli satışlar Eylül'de düşüşe geçti ama...
Editör: Hakan A.
15 Ekim 2020 - 10:15 - Güncelleme: 15 Ekim 2020 - 10:17
Kredi faizlerinde oranların yükselişi, konut satışlarını şimdilik pek fazla etkilememiş gibi. TÜİK'in en son açıkladığı rakamlar konut satışlarında artışın sürdüğünü gösteriyor. Konut satışlarında kredili satışlarda oranlar artmaya devame diyor. TÜİK'in Eylül ayı konut satış rakamlarına göre, ipotekli konut satışlarında artış devam etti. Peki Eylül'de satılan konutların ne kadarı konut kredisi ile satıldı?

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 15 Ekim 2020 - İstanbul


Her ay bir ay öncesi için açıklanan konut satış istatistiklerini paylaşan TÜİK, Eylül'de yapılan satışları rakamlara döktü. Sektörü yakından takip edenlerin merakla beklediği ipotekli konut satış rakamları belli olurken, Türkiye genelinde yapılan konut satış rakamları açıklanmış oldu. Eylül ayında nekadar konut satıldı?

Konuyla alakalı TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, 2020 yılı Eylül ayında Türkiye genelinde 136 Bin üzerinde konut satışı gerçekleştirildi. Kredi faizlerinde devam eden yükselişe rağmen İpotekli konut satışında ise rakamlar 35 Bin adetin üstünde gerçekleşti.

İpotekli konutta satışlar 2020 Eylül'de 35 bin 576 oldu

Türkiye genelini kapsayan 2020 Eylül ayı konut satış istatistiklerine göre,  ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %38,5 azalış göstererek 35 bin 576 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %26,0 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 7 bin 527 konut satışı ve %21,2 pay ile ilk sırayı aldı. İpotekli konut satışının en az olduğu il 1 konut ile Hakkari oldu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum