Konut kredisinde düşen faizler, emlak sektörüne nefes aldırıyor

İnşaat ve gayrimenkul sektörüne yönelik faiz indirim kararları sonrasında konut satışlarında yaşanan artış adeta nefes aldırdı.

Konut kredisinde düşen faizler, emlak sektörüne nefes aldırıyor
Editor: Hakan A.
25 Aralık 2019 - 11:36

Faizlerdeki düşüş, gayrimenkul sektörüne moral oldu. Son bir ayda kullanılan konut kredisi tutarı 3,5 milyar TL’yi buldu, konut satışları Kasım’da yüzde 54 arttı. Markalı konut üreticileri de yeni yıla rekorların getirdiği moralle giriyor…

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi  - 25 Aralık 2019 - İstanbul


Gayrimenkul sektörü, yeni yılla moralli giriyor. Son dönemde özellikle konut kredi faiz oranlarındaki düşüş satışları hareketlendirdi. TÜİK tarafından son açıklanan istatistiklere göre Kasım ayında konut satışları geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla yüzde 54,4 artarak 138 bini aştı.

BİR AYDA 3,5 MİLYAR TL’LİK KREDİ KULLANILDI

Yılın 11 ayında ipotekli konut satışlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yaşanan yüzde 5’e yakın artış da faizlerdeki düşüşün sektöre olan olumlu etkisini gözler önüne serdi. BDDK verilerine göre ise, Merkez Bankası’nın ve bankaların faiz indirimlerinin ardından sektörde 11 Kasım – 13 Aralık arasında kullanılan toplam konut kredisi tutarı 3 milyar 497 milyon TL’yi buldu.

KONUTTA TÜKETİCİ GÜVENİ 8 AYIN ZİRVESİNDE

Gayrimenkuldeki moral artışını gösteren diğer bir veri de tüketici güveninden geldi. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, gelecek 12 ayda konut yatırımı yapmak iştahını gösteren endeks değeri 7,7 ile son 8 ayın zirvesine çıktı.

NEF’TEN İKİ GÜNDE 103 MİLYON TL’LİK SATIŞ

Gayrimenkulde yaşanan hareketlilik markalı konut üreticilerinin satışlarına da yansıdı. Sektörün önde gelen oyuncularından Nef de 14-15 Aralık hafta sonunda gerçekleştirdiği kampanya kapsamında, iki günde 103 milyon 398 bin 316 TL'lik noter tasdikli konut satışı gerçekleştirirken son dönemin en büyük satışlarından birine imza attı. 5 Nef projesinde sınırlı sayıda daire için uygulanan yüzde 40 indirim kampanyası kapsamında bir hafta içerisinde 5 bin 475 adet talep toplanmıştı. Nef İcra Kurulu Üyesi Selçuk Çelik, konut fiyatlarında oluşan cazibe ve fırsatların bekleyen talebi harekete geçirdiğini vurgulayarak, “Biz geçtiğimiz hafta sonu bunu çok net bir şekilde gördük, düzenlediğimiz hafta sonuna özel yüzde 40 indirim kampanyasında noter tarafında da tasdiklenen 103 milyon TL’nin üzerinde satış hasılatı elde ettik. Düşen konut kredisi faizleriyle beraber, 2020’de konut satışlarındaki hareketliliğin devam etmesini öngörüyoruz.” dedi.
 
Sosyal medya hesalarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Reklam


YORUMLAR

  • 0 Yorum