Konut kredisinde faiz indirimi artık gelmeli

Merkez Bankası faiz indirimi, ev alacakları ve konut sektörüne yatırım yapacakları umutlandırdı.EmlakPencerem.com Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, konut kredisinde oluşan faiz indirimi beklentisini yazdı. Kolçak,"Faiz indirimi artık gelmeli" dedi.

Konut kredisinde faiz indirimi artık gelmeli
Editör: Hakan A.
30 Mayıs 2016 - 06:20 - Güncelleme: 30 Mayıs 2016 - 06:21

Merkez Bankası faiz indirimi, ev alacakları ve konut sektörüne yatırım yapacakları umutlandırdı. EmlakPencerem.com Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, konut kredisinde oluşan faiz indirimi beklentisini yazdı. Kolçak,"Faiz indirimi artık gelmeli" dedi.

İşte Hatice Kolçak'ın o yazısı: 

Paranın patronu Murat Çetinkaya Merkez Bankası Başkanlık görevine ilk atandığı gün faizde 50 baz puan indirim yapmıştı. Aradan geçen iki ay içinde merakla beklenen konut kredi faiz oranlarında düşüş ise bir türlü gerçekleşmedi.

Yeni kabinenin kurulmasıyla birlikte İkinci kez toplanan Merkez Bankası Para Politika Kurulu 50 baz puan indirim kararı aldığını açıkladı. Şimdi gözler yine konut kredi faiz oranlarına çevrildi.

Uzun zamandır 1,15-1,30 seviyelerinin altına düşmeyen konut kredi faiz oranları konut alacakları yakından ilgilendiriyor. Faiz oranları düşmediğinden konut satışları bundan olumsuz etkileniyor. İkinci elde konut alımı yapacak tüketici talebi sürekli öteleniyor. Öyleki, Türkiye İstatistik Kurulu (TÜİK) ’nun yayınladığı Konut Satış istatiği rakamlarına baktığımızda ipotekli satışlarda her geçen ay ciddi bir azalma var.

İnşaat firmaları sıfır konutlarda bu durumu kendi bünyelerinde vadeli senet ile satış yaparak aşmaya çalışıyorlar. Ancak bu durum nereye kadar gidebilir. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi banka gibi hareket eden inşaat firması olası bir sıkıntıda hem kendini hem tüketiciyi büyük bir riskin altına sokmuş oluyor.

Hatice Kolçak'ın Faiz indirimi artık gelmeli yazısının tamamını buradan okuyabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum