Konut satışları Ocak ayında zirveyi yakalarken, ipotekli satışların etkisi ne oldu?

Emlak Pencerem Genel Yayın Yönetmeni ve Gayrimenkul Uzmanı Hatice Kolçak, dün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Ocak 2020 Konut Satış İstatistikleri'ni konuştu. Kolçak, Ocak ayı konut satışlarını değerlendirdi. Ocak ayında kaç konut satıldı?, 0 ve 2.el konut satışlarında durum ne?, yabancılar konut almaya devam ediyor mu gibi soruların cevabı haberimizde.

Konut satışları Ocak ayında zirveyi yakalarken, ipotekli satışların etkisi ne oldu?
Editor: Hatice Kolçak
15 Şubat 2020 - 09:22 - Güncelleme: 15 Şubat 2020 - 13:30

TÜİK tarafından açıklanan Ocak ayına ait Konut Satış İstatistikleri'ni yorumlayan Kolçak, konut satışlarında zamanla meydana gelen değişimlere, 0 ve 2. el konutlara da değindi.

Emlak Pencerem - 15 Şubat 2020

Geçen Seneye Göre Çok İyi Başladık


Konut satış rakamları açıklandı. Ocak ayında ne kadar konut satıldığına bakalım. Özellikle son birkaç aydır konut kredisi faiz oranlarının ciddi bir düşüşte olması satışlara da olumlu anlamda yansıdı. Özellikle ipotekli konut satışlarında son 6 7 aydır hep yüzde 400ler, yüzde 500ler gibi artışlar yaşandı hatırlarsınız. 2020 Ocak ayına, geçen seneye göre çok iyi başladık, bunda faiz oranlarının düşmesi çok etkili oldu. Türkiye genelinde Ocak ayında 113.615 adet konut satıldı geçen senenin aynı ayına göre yüzde 55,8 oranında artış yaşandı. Krediyle alınan konutların çok etkisi var, yüzde 546 oranında bir artış var, 42.237 adet konut satılmış. Toplam konut satışları içerisindeki ipotekli konut satışlarının payı yüzde 37,2. Niyetimiz ve dileğimiz bunun yarıya gelmesi. Demek ki faiz oranlarının düşmesi insanları harekete geçiriyor, piyasaya olumlu anlamda yansıyor.

Sıfır Konut Satışlarında Bir Artış Var

Hatırlarsanız 0 ve 2.el makas oldukça açılmıştı. Ocak ayında 0,79 faiz oranı kullanılması yönünde bir çalışma yapıldı. Şu an 0,79 faiz oranı kullanılıyor. O da işe yaradı. 0 konut satışlarında da bir artış söz konusu. Toplam konut satış rakamlarına baktığımız zaman 0 konutların 36 bin civarında satıldığını görüyoruz. Bu da geçen senenin aynı ayına göre yüzde 16 civarında bir artış meydana geldiğini bize gösteriyor. 2. el konut satışlarına baktığımızda da 77.575 adet konut satıldığını görüyoruz. Bu da geçen senenin aynı ayına göre yüzde 85 oranında yüksek olduğunu bize gösteriyor. 2. el konutlarda tabi piyasada daha avantajlı fiyatlar bulunabiliyor 0 konutlara göre. 0 proje gezen birçok insan şu an görüyorum. 


Konut Stoku Yavaş Yavaş Eriyecektir

Satışların olumlu olması, artarak devam etmesi tabi ki fiyatlara olumlu yansıyacak. Özellikle son aylarda 2019 un 2. yarısından itibaren konut fiyatlarında küçükte olsa bir toparlanma vardı. Talebin artması, satışların artması, piyasadaki arzın da yavaş yavaş eriyor olması, tamamen eridiği anlamına gelmiyor bu yanlış anlaşılmasın. Bunu biz iyi bir gidişatın göstergesi olarak kabul edebiliriz. Veriler böyle devam ederse, faizler bu şekilde düşük tutulursa hatta bir miktar daha düşerse elimizde konut stoku bir miktar yavaş yavaş gidecektir, bu da fiyatları bir miktar olsa da arttıracaktır. Bunu biz Konut Fiyat Endeksi'nden de okuyabiliyoruz.

Yabancılar Türkiye'den Konut Almaya Devam Ediyor

Yabancılara konut satışlarına baktığımızda, yabancılar bizden konut almaya devam ediyor. Ocak ayında en fazla yine Iraklı vatandaşlar bizden konut almış görünüyor(739 adet) arkasından İran var(678 adet), Rusya, Afganistan, Almanya, Ürdün hatta İsveç'ten bile ülkemizden 55 adet konut alınmış. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23,3 oranında bir artış var, toplamda da 3900 adet konut satmışız yabancılara. Çin'in adı da çok geçiyor son 1 yıldır, o veriler henüz yansımış değil, hemen tapular olmuyor vs zaman alıyor. Artık önümüzdeki dönemde Çin'i de göreceğiz, bunu da söylemiş olayım.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum