Konut Stokunu Eritecek Gayrimenkul Fonu Kurulacak mı?

Konut sektörü piyasaların daralması ile eldeki konut stokunu satamıyor. Türkiye genelinde 2 milyon konut stoku olduğu konuşulurken, stokların eritilmesi için fon kurulması yönünde tartışmalarda devam ediyor. Müteahhitler, Emlak Katılım Bankası'nın fon kurarak konutların fona devredilmesini böylece konutların uzun vade ile daha kolay satılabileceğini ifade ediyor.

Konut Stokunu Eritecek Gayrimenkul Fonu Kurulacak mı?
Editör: Hakan A.
23 Temmuz 2019 - 09:59

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, geçtiğimiz günlerde eldeki konut stoku fon tarafından alınırsa sorun çözülecek ancak tepki dedi.

Piyasaların daralmasıyla konut sektörü eskisi gibi satış yapamıyor.2019 Ocak ayı itibari ile konut satışlarında yaşanan büyük daralma Haziran ayında yüzde 50'ye ulaştı. Piyasada 2 milyon cıvarında konut stoku olduğu konut sektörü tarafından söyleniyor. Devam eden inşaatların bitmesi ile konut stoku da artmaya devam ediyor.

Konut stokunun eritilmesi, inşaat sektörünün finansal olarak rahatlaması için Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün geçtiğimiz günlerde bir öneride bulunmuştu. Mithat Yenigün "Emlak Katılım Bankası bir fon oluşturarak eldeki konut stokunu alabilir" dedi.Yenigün'ün yaptığı öneri hiç beklemediği şekilde piyasadan ve kamuoyundan tepki aldı.Ekonomistler yaptıkları yorumlarla eleştirirken, sanayicilerden de olumsuz tepki geldi. 

Mithat Yenigün yaptığı açıklamada;"Türkiye'nin yıllık konut ihtiyacı 900 bin. Son bir yıldır insanlar belirsizlik nedeniyle önünü göremiyor.Dövizde mi kalayım, faiz mi alayım yoksa daire mi alayım? Konut stoku 1 milyon cıvarında. Konutlar fon tarafından alınırsa sorun çözülecek.Fonu,Emlak Katılım Bankası oluşturabilir.Bu fon 2-3 yıl sonra para kazanacak.Konut stoku müteahhitten fona geçmeli."

Konut stoku için fon kurulması son bir yıldır özellikle Emlak Katılım Bankası'nın kurulmasıyla gündeme daha önce bir çok kez gelmişti.Ancak Mithat Yenigün'ün yaptığı açıklama ile daha fazla ilgi çekti. Konut sektörünün genel olarak beklentisi Emlak Katılım Bankası kurulduğundan bu yana, stoktaki konutları bir havuza alarak uzun vade ile satışa koyması.

Emlak Katılım Bankası Genel Müdürü Deniz Aksu, bankanın hedeflerini ortaya koyarken, hedeflerinden birinin de konutu toplu alıp perakende satmak olduğunu ifade etmişti.Deniz Aksu Mayıs ayında gazetecilerle bir araya geldiğinde üreticiden nasıl konut alacaklarını şu sözlerle ifade etmişti.

"Proje geliştiricilerinden ya da müteahhitlerden konut alıp satacağız. Toplu alarak pazarlık gücümüzü artıracağız ve konutları perakende satacağız.Sattığımız konutların arkasında durarak % 20'sini geri alabilecek bir sistem kuruyoruz.Konut sektöründe ki stokların eritilmesine dönük hazırlıklarımız var. 14 geliştiricinin stokları için çalışma başlattık. Bu çerçevede varlığa dayalı sermaye piyasası araçlarını devreye sokmak için SPK'ya başvurduk. İzin çıkar çıkmaz 15 milyar liralık bir sermaye piyasası ürünü gündeme gelecek. Stoklar konusunda 14 temel kriter belirledik. Birinci koşul kat mülkiyetli tapusu olacak."

Deniz Aksu'nun konuşmasında dikkat çeken detay konutların kat mülkiyetli olması yani tamamlanmış ve oturulacak bitmiş konutlardan oluşacak bir sistem düşünülüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum