Konut ve İşyeri kira kazancı elde edenler dikkat! 2019 Kira Beyanı Başlıyor

2019 kira beyan dönemi başlıyor. Kim ne kadar kira beyan edecek? Konut ve işyeri sahibi olanların 2018 yılında elde ettikleri kira kazançları için beyan hangi tarihlerde başlayacak?

Konut ve İşyeri kira kazancı elde edenler dikkat! 2019 Kira Beyanı Başlıyor
Editör: Hakan A.
25 Şubat 2019 - 20:07 - Güncelleme: 26 Şubat 2019 - 09:56
Kira geliri beyan dönemi başlıyor. Kira geliri elde edenler her yıl 1-25 Mart tarihleri arasında kira geliri beyanı vermek zorundalar. Geçen sene yani 2018 yılında konut ya da işyerinden kira geliri olanlar bu sene 1 Mart tarihi itibari ile kira geliri beyanı vermeye başlayacaklar. Beyan dönemi 1 Mart'ta başlayacak olup 25 Mart'ta sona erecek. Ödemeler ise iki eşit taksitte Mart sonu ve Temmuz sonu olmak üzere yapılabilecek.

Hatice Kolçak / Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 26 Şubat 2019 - İstanbul


2018 yılında konut kira gelirleri için istisna haddi 4.400 TL olarak belirlendi. Geçen yıl 4.400 TL ve üzeri konut kira geliri olanlar beyan vermek zorunda iken, istisna haddinin altında konut kira geliri elde edenler beyan vermek zorunda değiller. İstisna haddi üzerinde kira geliri elde edenler kazançlarından istisna tutarı olan 4.400 TL'yi düştükten sonra vergilendirilecekler. İstisna haddi sadece tek konut için uygulanmakta olup birden fazla konuttan kira geliri olanlar sadece bir kez istisna oranından yararlanabilecekler.

Örnek: 2018 yılında aylık 700 TL den 5 aylık kira kazancı elde eden mülk sahibi toplamda 3.500 TL kira elde ettiği için istisna haddinin altında geliri olmuştur. Bu nedenle beyan vermesine gerek yoktur.


Örnek: 2018 yılında aylık bin TL kira geliri olan ve yıl boyunca 12 bin Tl kira geliri elden mülk sahibi, istisna haddi olan 4.400 TL'nin üzerinde kira geliri elde ettiği için beyanname vermek zorundadır. Mülk sahibi 12 bin TL'den istisna haddi olan 4.400 TL'yi düştükten sonra vergilendirilecektir.

2018 yılında işyeri kira geliri elde edenler için beyan verme sınırı 34.000 TL olarak belirlendi. Beyan sınırı üzerinde işyeri kira geliri elde edenler bu oranı düşmeden beyannamelerini verecekler. Geçen yıl brüt 34.000 TL altında işyeri kira geliri olanlar ise beyanname vermeyecekler.  

Kira Geliri Beyanı için iki farklı yöntemden birini kullanmak gerekiyor. Gerçek Gider ve Götürü Gider Yöntemi. Gerçek Gider Yöntemini seçen mülk sahibi yıl boyunca beyanını verdiği mülk ile ilgili yaptığı giderlerleri gelirinden düşebiliyor. Götürü Gider Yöntemini seçenler ise hiç bir gideri olmasa dahi gelirinin yüzde 15'i kadar gider düşebiliyorlar. Ancak bu yöntemi seçenler iki yıl boyunca bu yöntemden dönemiyorlar.

Beyan dönemi içinde kira geliri beyanı vermeyen veya eksik beyan yapanlar istisna oranından faydalanamıyor. Maliye'nin tespit etmesi durumunda vergi ziya-ı cezası ve gecikme cezası ödemek zorunda kalıyor.

Kira Geliri Beyanı internet üzerinden verilebiliyor. Gelir İdaresinin www.gib.gov.tr internet adresi üzerinden "Hazır Beyan Sistemi" ne giriş yapılarak veriliyor. 7/24 internet üzerinden sisteme erişim sağlanabiliyor. Kişisel bilgiler girilerek sistemde ki "Beyan Doldur" bölümünden 2018 yılına ait elde edilen kira kazançları için beyan veriliyor. İstenen bilgiler girildikten sonra sistem vergiyi kendi hesaplıyor. Ödemeler sistem üzerinden kredi kartı ile veya bankalardan yapılabildiği gibi vergi dairelerine gidilerekte yapılabiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum