Konut ve kira harcamalarında İstanbul birinci

Konut ve kira harcamalarında İstanbul birinci

2015 yılı tüketim harcamaları kapsamında son veriler TÜİK tarafından açıklanırken, ülke genelindeki harcamaların yüzde 25,3'ü İstanbul’dan, yüzde 14,6 ile Ege Bölgesi'nden ve yüzde 12,2'lik oranı ise Akdeniz Bölgesinden yapıldı.

02 Kasım 2016 - 13:46

TÜİK tarafından hazırlananverilere göre en fazla konut ve kira harcamalarına para harcanırken, Tüketim harcamalarının dörtte biri İstanbul’da gerçekleşti.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 2 Kasım 2016 - İstanbul
    
Türkiye İstatistik Kurmu'nun (TÜİK) her ayın başında açıkladığı Hanehalkı Tüketim Harcaması (Bölgesel) rakamlar kapsamıda, 2015 yılına ilişkin istatistiklerini açıkladı.

Ülke genelini kapsayan TÜİK verilerine göre, Hanehalkı Bütçe Araştırması’nın 2013, 2014 ve 2015 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçları belli oldu; buna göre toplam tüketim harcamalarının en büyük bölümünü konut ve kira giderlerinin yanı sıra, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma giderleri en önemli kalemler olarak öne çıktı.

Konut ve kira harcaması payının en yüksek olduğu bölge İstanbul olurken, yüzde 29,8 oranla birinciliği alırken, en düşük payı ayıran bölgeler yüzde 22,8 ile Doğu Karadeniz ve Ortadoğu Anadolu Bölgeleri olarak açıklandı..

Gıda ve alkolsüz içeceklere en yüksek payı Güneydoğu Anadolu Bölgeleri öne çıkarken, yüzde 26,8 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi iken, en düşük olduğu bölge %15,8 ile İstanbul listede yer aldı.

Ulaştırma harcamalarına bakıldığında ise Batı Anadolu Bölgesi en yüksek payı bu harcama türüne ayırırken oransal dağılımında yüzde 19,9 olarak gerçekleşti, en düşük payı ayıran bölge ise %14,7 ile Ortadoğu Anadolu bölgesinin oldu.

Eğitim ve sağlığa ayrılan payın en yüksek olduğu bölge İstanbul oldu

Tüketim harcamaları içinde eğitime %3,2 oranıyla en yüksek payı İstanbul ayırırken, Batı Marmara ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri %1,2 ile en düşük payı ayıran bölgeler oldu. Sağlık harcamalarına en yüksek payı %2,4 ile İstanbul, en düşük payı ise %1,1 ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi ayırdı.
 
Hanehalkı tüketim harcamalarının dörtte biri İstanbul’da gerçekleşti

Araştırma sonuçlarına göre;  Türkiye’deki toplam tüketim harcamalarının %25,3'ü İstanbul’da oturan hanehalkları tarafından gerçekleştirildi. İkinci sırada %14,6 ile Ege Bölgesi yer alırken, bunu izleyen Akdeniz Bölgesi'nin payı %12,2 oldu.

Tüketim harcamalarında en düşük pay Kuzeydoğu Anadolu Bölgesine ait oldu

Türkiye’deki toplam hanehalkı tüketim harcamalarında en düşük payı %1,7 ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi aldı.  Bu bölgeyi, %3 oranıyla Doğu Karadeniz ve Ortadoğu Anadolu Bölgeleri izledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..