Konut Yöneticileri Mantolama Konferansı 2018 yapıldı

GNYAPI, Çevresine Değer Katar mottusu ile 2008 yılından beri ısı yalıtımının önemi konusunda önemli konferanslardan biri olan Konut Yöneticileri Mantolama Konferansı 2018 gerçekleştirildi.

Konut Yöneticileri Mantolama Konferansı 2018 yapıldı
Editör: Hakan A.
08 Ocak 2018 - 12:11

Konut Yöneticileri Mantolama Konferansı’nın 7.si İstanbul'da düzenlendi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 8 Ocak 2018 - İstanbul

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk’ün katılımı ile gerçekleşen konferansta yalıtım sektörünün önemli isimleri 700’ü aşkın konut yöneticisiyle bir araya geldi.

“Türkiye’nin cari açığını her sene olmak üzere 10 milyar dolar azaltabiliriz”

Konferansın açılış konuşmasını yapan GNYAPI Yönetim Kurulu Başkanı A.Bülent Güney; Yaklaşık 1.500 milyar metrekarelik hacme sahip 15 milyon konutun yalıtımsız olduğunun araştırmalar sonucu belirlendiğini ve söz konusu konutların ısı yalıtımı yaptırması durumunda Türkiye’nin cari açığının her sene olmak üzere 10 milyar dolar azaltılabileceğini söyledi. Yalıtım ile binalarda sağlanacak en az %50’lilik tasarruf oranıyla, Türkiye’nin toplam enerji faturasının yaklaşık %15 oranında azaltabileceğinin mümkün olduğunu belirten Güney, yatırım maliyetlerine ilişkin korkular nedeniyle sürekli ertelenen ve israfa neden olan yalıtımın, ülkemiz ve aile bütçemiz için önemine değindi. Isıtma ve soğutma giderlerinde tasarruf sağlamak, konutların değerini arttırmak, küresel ısınmayı önlemek ve sağlıklı yaşanılabilir kentler hedefiyle çalışmalarını sürdürdüklerini vurgulayan Güney, bu misyon ile her yıl ciddi büyüme oranları yakalayarak 4 milyon m2’yi aşan ısı yalıtım uygulaması gerçekleştirdiklerini belirtti.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk ; “Isı kayıp ve kazançlarının hesaplanarak asgari konfor koşullarını sağlayacak şekilde yalıtım kalınlığının belirlenmesi ve bu doğrultuda uygun yalıtım malzemesinin seçilmesi, yalıtım uygulaması detaylarının ısı köprüsü oluşturmayacak şekilde oluşturulması gerekmektedir.” dedi.

Isı yalıtımının binalarda alınabilecek en önemli enerji verimliliği tedbirlerinden biri olduğuna değinen Öztürk, mevzuata uygun olarak uygulaması yapılan bir ısı yalıtımı ile binalarda önemli oranda enerji tasarrufu elde edilebileceğini, ısıtma ve soğutma için daha az para ödeneceğini belirtti. Isı yalıtımı yapılmasının bir taraftan binayı enerji verimli hale getirirken, diğer taraftan ekonomik anlamda da tasarruf sağladığına değinen Öztürk sözlerine şöyle devam etti:

Binalarda ısı yalıtımı uygulanmasında öncelikle tasarımcıların daha sonrasında uygulamayı yapacak kişilerin ve bina kullanıcılarının sorumluluğu bulunmaktadır. Yeni bina tasarımında, binadaki ısı kayıp ve kazançlarının hesaplanarak asgari konfor koşullarını sağlayacak şekilde yalıtım kalınlığının belirlenmesi ve bu doğrultuda uygun yalıtım malzemesinin seçilmesi, yalıtım uygulaması detaylarının ısı köprüsü oluşturmayacak şekilde oluşturulması gerekmektedir. Ayrıca uygulanacak ısı yalıtım malzemesinin bina yaşam ömrü süresince dış etkilere karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Bina yapım aşamasında yada mevcut binalarda yapılacak enerji verimliliği uygulamalarında, uygulama projesine göre eğitimli kişilerce sertifikalı ürünlerle uygulama yapılmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca binalarda, ısı yalıtımı uygulaması sonucunda hazırlanacak enerji kimlik belgesi ile binanın enerji sınıfı görülmelidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum