Konutta kira artışı nasıl hesaplanır?

Konuta kira artışı yapacaklar, kiralarına ne kadar zam gelecek diye soranlar dikkat! Kira artışı nasıl hesaplanır, kira artışı oranları nasıl belirlenir?

Konutta kira artışı nasıl hesaplanır?
Editor: Hakan A.
07 Ağustos 2018 - 07:02

Milyonlarca kiracıyı ve ev sahibini yakından ilgilendiriyor. Yıl tamamlandığında kira artışını neye göre yapmalıyım? Kira kontratında kira artışı ne olmalı? Hatice Kolçak, kira artışına ilişkin oranların hesaplanmasını bu videoda anlatıyor.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 7 Ağustos 2018 - İstanbul

Konutta kira artış oranının neye göre ve nasıl yapılacağı,1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu’nun 344. maddesinde belirlenmiştir. Buna göre Kira sözleşmelerinin yenileneceği dönemde uygulanacak artış bir önceki kira yılında Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) belirlediği Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) artış oranını geçmeyecek şekilde belirlenecek. 

Borçlar Kanunu’nda bir önceki kira yılında dikkate alınacak ÜFE değişim oranının nasıl hesaplanacağı açıklanmamıştır. Ancak bu konuya ışık tutacak  Yargıtay 6.Hukuk Dairesinin 5 aralık 2013 tarihinde aldığı karar belirleyeci olmuştur. Kararda  “Kira artışı üretici fiyat endeksindeki (12 aylık ortalama) artış oranına göre belirlenmelidir” ifadeleri ile kira artışının hangi şekilde yapılacağı kesinleşmiştir. 

Kira zammı geldiğinde en son TÜİK'in açıkladığı Yİ-ÜFE oranının 12 aylık ortalamasına bakıyorsunuz ve bu oranda artış yapıyorsunuz.

Bunun yanında kiracı ile mal sahibi kendi aralarından ÜFE oranını geçmeyecek bir oranda kira artışı konusunda anlaşma yapabilirler. 

Örneğin; Ağustos ayında bir yıllık kontrat süresi bittiyor ise en son TÜİK'in açıkladığı Temmuz ayı Yİ-ÜFE oranının 12 aylık ortalamasına göre kira artışı yapacaksınız demek oluyor.

2018 yıl boyunca ay bazında yapılan kira artışı oranlarını altta verilen linklerden görebilirsiniz.

- Ocak Konut kira artışı oranı hesaplamasını görmek için tıklayın

- Konut kira artışı oranı hesaplaması Şubat 2018 hesaplamasını görmek için tıklayın

- Mart'ta yapılacak kira artışı oranı belli oldu hesaplamasını görmek için tıklayın

- Konut kira artışı oranı Nisan 2018 rakamları belli oldu hesaplamasını görmek için tıklayın

- Kira artış oranı Mayıs ayı rakamları belli oldu hesaplamasını görmek için tıklayın

- Konut kira artışı oranı Haziran 2018 rakamları belli oldu hesaplamasını görmek için tıklayın

- Konut kira artış oranı hesaplaması Temmuz 2018`de rekor kira artışı hesaplamasını görmek için tıklayın

- Konut kira artış oranı Ağustos rakamları! 2018'in en yüksek kira artışı... hesaplamasını görmek için tıklayın

Reklam