Konutta mağduriyeti önleyecek tek taraflı fesih hakkı geliyor

Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum ön ödemeli konut satışlarında her iki tarafı korumak ve mağduriyetleri önlemek için tek taraflı fesih hakkı getireceklerini ifade etti. Gayrimenkul uzmanı Hatice Kolçak, "Fesih hakkının hızlıca kullanımının sağlanması ve ortaya çıkacak tazminin giderilmesi konut mağduriyetlerinin önüne geçecektir" dedi.

Konutta mağduriyeti önleyecek tek taraflı fesih hakkı geliyor
Editor: Hatice Kolçak
26 Nisan 2019 - 11:32 - Güncelleme: 29 Nisan 2019 - 14:02

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hem konut alıcısını hem de müteahhidi olası mağduriyetlerden korumak için tek taraflı fesih hakkı getiriyor. Detayları bilinmeyen düzenlemenin meclis açılışında gündeme getirilmesi planlanıyor. Konusunun uzmanları konut mağduiyeti noktasında hızlı fesih hakkı ile daha hızlı çözüme kavuşacağını söylerken tazmin noktasında nasıl bir yol izleneceğini merak ediyor.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 26 Nisan 2019 - İstanbul

Yeni Şafak'tan Kenan Biter'in haberine göre; Mart ayında çıkan yeni düzenleme ile müteahhitlik yapacak kişi ve şirketlere mali, mesleki ve teknik yeterlilik şartı getirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı şimdi ise müteahhitler ile hak sahipleri arasında yapılan sözleşmelere ilişkin olası mağduriyetleri önlemek için yeni bir adım atıyor.

Toprak sahipleri ve konut alıcıları ile müteahhitler arasında yapılan sözleşmeler çerçevesinde sorumluluklarını yerine getirmeyenlere yönelik hukuki düzenleme yapılacak.

Tek Taraflı Fesih Hakkı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un bahsettiği yeni düzenleme ile hak sahipleri, müteahhit, alıcı gibi olası oluşacak mağduriyetlere karşı taahhüdünü yerine getirmeyenlere yönelik tek taraflı fesih hakkı getirilmesi planlanıyor.Bakan Murat Kurum söz konusu düzenlemeyi Meclis açılır açılmaz gündeme getireceğini açıkladı.
 

Beklenti oluştu

Konuyu değerlendiren Kentsel Dönüşüm ve gayrimenkul uzmanı Hatice Kolçak "Yasalarımız edinmini yerine getirmeyenler için karşı tarafa fesih hakkı veriyor. Fakat fesih hakkı bildirimi ve süreci zaman alıyor ve yıpratıcı oluyor. Sayın Murat Kurum'un yaptığı açıklama da fesih hakkının tek taraflı yapılması durumunda hızlandırılması söz konusu. Böylece yaşanacak mağduriyetler de ki tazminin de giderileceğini buna uygun yasal bir düzenleme yapılacağını düşünüyorum. Çünkü yapılan açıklama ile ortaya çıkan tazminin giderilmesi noktasında bir beklenti oluştu." açıklamasını yaptı.