Konutta sözleşmeden dönme hakkı var mı?

Konutta sözleşmeden dönme hakkı var mı?

Ön Ödemeli Konut satışında konut alan tüketicinin hakları neler? 6502 Sayılı Tüketici Kanunu kapsamında konut alıcısının Sözleşmeden dönme hakkı nedir?

Konutta sözleşmeden dönme hakkı var mı?
Editor: Hakan A.
24 Mayıs 2018 - 10:21

6502 Sayılı Tüketici Kanunu, Ön Ödemeli Konut satışlarında tüketiciye sözleşmeden dönme hakkı vermiştir. Tamamlanmamış, henüz inşaat aşamasında satın alınan konutlarda tüketici herhangi bir sebep göstermeden 24 ay içinde sözleşmeden dönebilir. Yasal olarak bu hak tüketiciye verilmiştir. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 24 Mayıs 2018 - İstanbul

Sözleşmeden Dönme hakkını kullanan tüketici bu durumu noter vasıtasıyla satıcıya bildirmelidir. Noter vasıtasıyla bildirim yeterli olacaktır. Tüketici mücbir sebepler dışında isteği üzerine aldığı konuttan 24 ay içinde vazgeçtiğinde yani sözleşmeden döndüğünde, satıcıya bunun için belli oranlarda ceza öder. Buna göre sözleşmeden dönülmesi durumunda satış veya satış vaadi sözleşmesi nedeniyle oluşan, vergi, harç ve benzeri yasal sorumluluklardan doğan masraflar ile sözleşme tarihinden itibaren;

0-3 ay %2

3-6 ay %4

6-12 ay %6

12-24 ay %8 kadar tazminatın ödenmesini satıcı isteyebilecek.

KHK kararıyla yapılan son düzenleme ile ön ödemeli konut satışlarında sözleşmeden dönme durumunda satıcı tüketiciye, iade edilmesi gereken tutar, borç altına sokan her türlü belge, dönme bildiriminin satıcıya ulaştığı tarihten itibaren en geç “180 gün” içinde tüketiciye iade etmelidir. Satıcının aldığı bedel ve belgeleri iade etmesinden sonra tüketici en geç on gün içinde edinimlerini iade etmelidir.

Satıcının taahhütlerini yerine getirmemesi durumunda, örneğin aynı daireyi birden fazla insana satması halinde, tüketiciden satış vaadi sözleşmesi nedeniyle oluşan, vergi, harç ve benzeri yasal sorumluluklardan doğan masraflar istenemez.

Bağlı kredi kullanılması durumunda satıcı sözleşmeden dönme bildirimini takiben konut finansman kuruluşuna bunu bildirmekle yükümlüdür.

Aşağıda ki durumlarda tüketiciden bir bedel talep edilmesi

a) Satıcının yükümlülüklerini hiç ya da gereği gibi yerine getirmemesi,

b) Tüketicinin ölmesi,

c) Tüketicinin kazanç elde etmekten sürekli olarak yoksun kalması sebebiyle ön ödemeleri yapamayacak duruma düşmesi,

ç) Ön ödemeli konut satışının taksitle yapılması durumunda, mevcut sözleşmenin yerine konut teslim tarihini geçmeyen ve tüketicinin mevcut sözleşmeye göre talep edilen vade farkını ödemeyi de kabul ettiği yeni bir taksitle satış sözleşmesinin kurulmasına ilişkin önerisinin, satıcı tarafından kabul edilmemesi nedeniyle sözleşmeden dönülmesi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum