Reklamı Geç
Konutta yabancıya "KDV istisnası"nda sıcak gelişme

Konutta yabancıya "KDV istisnası"nda sıcak gelişme

KDV'siz konut satışlarında 2017'de harekete geçen hükümet yabancıya KDV muafiyeti uygulayacak. Bakanı Ağbal açıkladı: KDV Genel Tebliği şimdi Başbakan'ın önünde.

08 Nisan 2017 - 08:48

Hükümet konut sektöründe KDV istisnası için elini hızlandırdı. Konut satışlarını olumlu yönde etkilemesi düşünülen KDV muafiyeti ile yabancıya konut satışında Genel Tebliğ Başbakan'ın önünde. İmza her an çıkabilir.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 8 Nisan 2017 - İstanbul

Konut sektörünü şaha kaldıracak yeni KDV istisnasında yeni gelişme. 2017 ile birlikte inşaat ve gayrimenkul sektörüne yönelik Hükümet çalışmaları aralıksız devam ediyor.

İnşaat sektöründe önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Hükümet konut satışlarında KDV'ye getirilen muafiyetle birlikte yabancıları hedef aldı. Yabancılara konut satışının önünü açacak yeni genel tebliğ kapsamında yurtdışında yerleşik kişiler ve yurtdışında çalışan vatandaşlara konut ve iş yeri satışları KDV'siz olarak gerçekleştirilecek.

Yeni yasa için geri sayım devam ederken, Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan önemli açıklamalar geldi. Bakan Ağbal konutta KDV muafiyetine ilişkin açıklamasında,"Söz konusu istisnanın uygulama esaslarını açıklayan KDV Genel Tebliği Başbakanlığa gönderildi. KDV muafiyeti içeren Genel Tebliğin Resmi Gazete'de yayımlanması ile birlikte, uygulamada yaşanması muhtemel tereddütler giderilmiş olacak" ifadelerini kullandı.

Sektörde pek çok ünlü isim tarafından oldukça önemli karşılanan KDV istisnasına ilişkin görüşler ise olumlu. KDV istisnasına ilişkin yurtdışı atağına kalkacaklarının altını çizen Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, "Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Almanya, Fransa, Hollanda gibi ülkelerin yanı sıra Ortadoğu ülkeleri Katar, Dubai, Suudi Arabistan gibi pek çok ülkelerde ofis kurulması için girişimlerimiz bulunuyor. İnşaat sektörümüzün gelişimini, verilen teşvikleri ve ülkemizi gidip bu ülklerde yatırımcılara tanıtmak istiyoruz" dedi.

Şimdi gözler Başbakan'ın önünde duran dosyanın imzalanarak yasalaşmasında. Sektörün önde gelen temsilcileri ise şimdiden hazırlıklarına başladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..