Konya'da uzaydan görülebilen güneş enerjisi tarlası elektrik üretimine başladı

Konya Karapınar'da Uzaydan görülebilen Türkiye'nin ilk Güneş Enerji Sistemi ilk enerjiyi verdi. Dünya üzerinde en büyüğü olarak kayıtlara geçen Konya'da kurulu güneş enerjisi tarlasında elektrik üretiminin başladığı bildirildi.

Konya'da uzaydan görülebilen güneş enerjisi tarlası elektrik üretimine başladı
Editör: Hakan A.
28 Eylül 2020 - 13:00 - Güncelleme: 28 Eylül 2020 - 13:05
Türkiye'de son yıllarda artan Yenilebilir Enerji Kaynakları sayesinde önemli atılım ve yatırımlar art arda geliyor. Son olarak Konya'da Dünyanın en büyüğü olarak anılan güneş enerjisi tarlasında enerji üretimi başladı. Güneş enerjisi'nden elektrik üretilen dev tesis şimdiden adından söz ettiriyor. Uzaydan görülebilen Türkiye'nin ilk tesisi olan Karapınar Güneş Enerji Sistemi ilk enerji üretimini gerçekleştirdi. 

Yerli ve milli kaynaklar üzerinde üretilen ve doğal kaynakların kullanımında önemli adımları atmayı sürdüren Türkiye'de güneş enerjisi ile enerji üretimine hız verdi. Geçtiğimiz ay açılan Dünyanın en önemli güneş enerji paneli üretimi tesisleri ile birlikte atılımı büyüten Türkiye'nin Konya'da kurulu enerji tarlalarından ilk enerji üretimi gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili edinilen son dakika bilgiye göre, Konya iline bağlı Karapınar ilçesi sınırları içinde toplam 20 milyon metrekare alan üzerine kurulmaya başlanan güneş enerji santrali tarlasında ilk elektrik üretimi başladı. Tek parsel üzerinde yapılan dünyanın en büyük güneş enerji santrali olarak kayıtlara giren, devasa büyüklüğe sahip projenin, 2023 yılında tam kapasite olarak kullanıma girmesi bekleniyor. 

konya karapınar güneş enerjisi tarlasi

 Kalyon Holding Enerji Grubu İcra Kurulu Üyesi Dr. Murtaza Ata, "32 ayda burayı bitireceğiz. Buraya 1300 megavat panel kuracağız. Dolayısıyla 2023 yılının Mayıs-Haziran ayları gibi tamamı bitmiş olacak. Bittiğinde yılda 2 milyar 600 milyon kilovat saat elektrik üreteceğiz. Proje bittiğinde yılda 2 milyar 600 milyon kilovat saat elektrik üretecek. 10 bin 300 adet, fabrikamızdan gelen panelleri yerleştirdik. Testlerini yaptık. Geçtiğimiz hafta sonu da Enerji Bakanlığımızın yetkilileri gelerek kabulünü yaptılar. Şu an da bu saha elektrik üretiyor. Milli şebekeye elektriği veriyor. Uzaydan görülen Çin Seddi gibi insan yapıları vardır. Burası Türkiye’nin uzaydan görülen ilk tesisi olacak. 2 bin 600 tane futbol sahasını buraya sığdırabiliriz. Panellerin iki yüzü de elektrik üretebileceğinden yüzde 5 oranında bir elektrik artışı daha sağlanacak. Santral faaliyete geçtiğinde her yıl 1,5 milyon ton fosil yakıt ve karbondioksit salınımı da engellenecek." dedi.

* Haberde kullanılan fotoğraflar Hürriyet internet haberinden alınmıştır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum