Koronavirüs salgınında gözler o vatandaşlara çevrildi! Son Umre kafilesi bugün dönmeye başladı hızla karantina işlemleri uygulanıyor...

Diyanet Başkanlığı 14 gün karantina istiyor, Umre'den dönen vatandaşlar hızla karantina altına giriyor, gözler ise bu vatandaşların üzerinde...

Koronavirüs salgınında gözler o vatandaşlara çevrildi! Son Umre kafilesi bugün dönmeye başladı hızla karantina işlemleri uygulanıyor...
Editör: Hakan A.
15 Mart 2020 - 09:45

Türkiye'de koronavirüs salgını nedeniyle vaka sayısı 6'ya yükselirken, son vaka ise umre'den dönen bir vatandaş olarak açıklandı. Diğer taraftan bugün Umre dönüşünü tamamlayacak çok sayıda vatandaş bulunuyor. Türkiye'de koronavirüs salgını kapsamında gözlerin çevrildiği Umre ziyareti yapan vatandaşlara çevrildi. Kutsal topraklara giderek Umre ziyareti yapan 21 Bin vatandaştan son kafile bugün havayolları ile Türkiye'ye gelmeye başlayacak. Diyanet ise son dakika açıklamada bulundu. İlk Umre kafilesi için karantina süreci başatıldı, öğrenci yurtları is ekarantina merkezi haline getiriliyor... İşte son dakika ayrıntıları.

Emlak Pencerem / Güncel Haberler  - 15 Mart 2020 - İstanbul


Dünya genelinde son dakika koronavirüs haberleri akmaya devam ederken, Türkiye genelinde önlemlere tüm hızıyla devam ediliyor.  Günün son dakika gelişmesi Umre ziyaretinde bulunan son kafile ile yaşanıyor. Binlerce vatandaş Umre ziyaretleri kapsamında kutsal topraklarda bulundu. Ziyaretlerini tamamlayanlar peş peşe ülkeye giriş yaparken, son kafile ise bugün bekleniyor. Gelen kafileler arasında şimdiye kadar sadece 1 vaka tespiti yapıldı. Bir vatandaşın koronavirüs testi pozitif olarak açıklanırken, Türkiye geneli koronavirüs vaka sayısı altı olarak açıklandı. 

Umre ziyaretçileri için endişeli bekleyiş bakladı. Diyanet İşleri Başkanlığı Umre ziyaretçilerinin mutlaka 14 gün boyunca evlerinde karantina altında kalmaları konusunda açıklamada bulunurken, gelecek son kafile ise merakla bekleniyor. Paylaşımlar art arda geliyor!

Son olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'UMREDEN YENİ DÖNDÜYSENİZ 14 Gün Kuralına uymanızı ısrarla istiyoruz. Son bir hafta içinde dönen bir yurttaşımızın testi MAALESEF POZİTİF çıktı. Yeni vakalardan endişeliyiz. Lütfen ziyaretçi kabul etmeyin. Sağlık taramasından geçmiş olmak sıfır risk anlamına gelmez.' açıklamasında bulunarak verileri sosyal medya hesabından paylaşmıştı.

Birdiğer önemli paylaşım ise Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından yapıldı. Erbaş, 'Bugün Umreden son 5300 umrecimiz dönüyor. Hem kendi sağlıkları ve hem de çevresindeki insanların sağlıklarını korumak için 14 gün boyunca kesinlikle evlerinden çıkmamalarını ve ziyaretçi kabul etmemelerini yeniden hatırlatmak istiyorum. Bu bir KUL HAKKIDIR. Lütfen uyalım.' paylaşımında bulundu.

Umre kafilelerinden yurda dönenler arasında hızla karantina kuralı uygulanmaya başlandı. Bu kapsamda öğrenci yurtları ise iş görecek karantina vakalarını ağırlayacak. Medine’den Ankara’ya gelen Umre yolcuları, Esenboğa Havalimanı’na inen uçaklarının içerisinde sağlık taramasından geçirilerek karantinaya alınmak üzere 3 farklı öğrenci yurduna götürüldü.

S.Arabistan’a özel uçaklar gönderildi. Uçaklarda koronavirüse karşı gerekli tedbirler alındı ve önlem amaçlı olarak sağlık ekibi de yer alarak ilk etap çalışmaları uçak içerisinde başlatıldı.. Uçaktaki pilotlar ve 6 kişiden oluşan sağlık ekibi özel kıyafetleriyle vatandaşları karşıladı. Umreciler, uçaklara alınmadan önce sağlık kontrolünden geçirildi. Uçak havada iken de sağlık ekibi tarafından düzenli olarak kontrolden geçirilen vatandaşların, en ufak bir ateş, burun akıntısı, öksürüğü görüldüğünde, ayrılan özel bölümde yolculuğunu tamamlamaları sağlandı.

Öğrenci yurtları boşaltılıyor!

Diğer taraftan öğrencilerin kaldıkları yurtların boşaltılması istendiği gelen bilgiler arasında! Ankara Gölbaşı’ndaki KYK yurtları umreden dönenler için karantina bölgesi ilan edilerek öğrencilerden yurtları boşaltmaları istendi. Gece saatlerind eöğrencilerden boşaltılan yurtlara Umre'den dönenler yerleştirilmeye başlandığı kaydedildi. 

Öğrencilerin ise bavulları ile birlikte yer değiştirmeleri için otobüslerle başka yerlere gönderildiği ifade ediliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum