Koronavirüs testi 15 dakikada çıkacak! İşte yeni testin ilk görüntüleri...

Türkiye koronavirüs testini 15 dakikaya indiren kitleri çalıştırmaya başladı. Sağlık Bakanlığı, hastanelerde koronavirüs vakasını 15 dakikada tespit edebilecek.

Koronavirüs testi 15 dakikada çıkacak! İşte yeni testin ilk görüntüleri...
Editör: Hakan A.
21 Mart 2020 - 16:46

Çin'den bir hayırsever vatandaşın destekleriyle temin edilen ve 15 dakika gibi kısa bir sürede vakanın virüs kapıp kapmadığına imkan verecek koronavirüs test kitleri kullanılmaya başladı. Test kiti ilk kez görüntülendi...

Emlak Pencerem / Güncel Haberler  - 21 Mart 2020 - İstanbul


Türkiye'de koronavirüs tespiti kapsamında hız kazandıracak yeni test kitlerinin kullanımı resmen başladı. Vaka sayısının önceden daha hızlı bir şekilde tespit edecek olan test kitleri sayesinde vakanın 15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tespiti sağlanmış olacak.

Sağlık Bakanlığı, yeni test kitlerinin kullanımına başlandığı bilgisini açıkladı. Koronavirüs testleri 15 dakikada sonuç verecek. Türkiye'ye 50 bin test kiti geldi. İki hafta içinde 2 milyon test kiti daha gelecek. 10-15 dakikada %90-95 oranında doğru sonuçlar verecek. Çin ile yakın ilişkileri olan bir firma 16 Dolar olan kiti 4 Dolara getiriyor.Çin menşeli test kitleri sayesinde hastanelerde oldukça hızlı ve çok sayıda vatandaşa test yapılmış olacak. Testler sonrasında ikinci bir test daha yapılarak vatandaşın koronavirüs salgını ile alakalı süreci takip edilmiş olunacak.

Test kitleri nasıl geldi, getirildi?

Çin'den getirilen test kitlerinin hikayesi ise oldukça insani. Çinle ticaret yapan zengin bir işadamı sayesinde bugün bu hızlı kitler ülkeye getirildi. 50 Bin adeti ise bedavaya aynı hayırsever vatandaş tarafından bağışlandı. Bu vatandaş, Çin'de ilk koronavirüs salgının olduğu dönemde hızla sağlık maskelerini Çin'e gönderdi. Çin hükümeti ise bu insani davranışı sonrasında test kitlerini Türkiye'ye verme kararı aldı. Bu sayede 15 dakikalık test kitleri bugün kullanıma sunulmuş oldu.

Diğer taraftan Bakanlık, Morg ve define hizmetlerinde gasilhane çalışanları eldiven, N95 maske, gözlük/yüz koruyucu ve sıvı geçirmez önlük kullanılacağını açıkladı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum