Kredi faizler arttı, konuta musluklar jet hızıyla kapatıldı

Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan artışla birlikte ev almak isteyenler için ikinci el konuta faizler yükseltildi. Merkez Bankası, BDDK ve kamu bankaları piyasaları toparlayıcı önlemler almaya devam ederken, kredi faiz oranlarında yaşanan yükseliş yatırım yapmak, ev almak, aracını yenilemek isteyenleri üzdü. İşte en güncel, en uygun konut kredisi faizleri ile piyasalarda son durum.

Kredi faizler arttı, konuta musluklar jet hızıyla kapatıldı
Editör: Hakan A.
11 Ağustos 2020 - 20:00 - Güncelleme: 11 Ağustos 2020 - 20:01
Ev almak isteyenleri kara kara düşündüren kredi faiz oranlarındaki yükseliş devam ediyor. Konut alımlarında büyük artış yaşanan Haziran ve Temmuz aylarında rekor seviyelerde ev satışı gerçekleştirilirken, Temmuz ayına dair en son rakamlar merakla bekleniyor. Tartışmasız en önemli gelişme ise konut kredisi faiz oranlarındaki yükseliş oldu. Konut sektründe büyük bir hareketlilik yaşanmasını sağlayan 0.64 konut kredisi faiz oranları yerini yükselişe bıraktı. BDDK tarafından alınan sonkararlar ve Merkez Bankası'nın aldığı son önlemlerle birlikte en fazla talep gören konut kredisinde son durum nasıl oldu? Ev almak isteyenler için kredi faiz oranlarında yaşanan en son gelişmeler ve kamu bankaları ile özel bankaların güncel faiz oranları ne durumda...

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 11 Ağustos 2020 - İstanbul


Başta yatırım olmak üzere, evini yenilemek, ikinci el veya sıfır bir ev almak için şimdiye kadar bekleyen için faizlerden üzücü haberler geliyor. Sadece konut kredisi değil. Taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi ve diğer bazı kredilerde faiz oranları özel bankalar nezdinde yükseltildi. Kamu bankalarının başlattığı 0.64 faizli konut kredisi sadece sıfır konutlarda devam ederken, ikinci elde bu oran 0.79 olarak vatandaşın önüne çıkıyor.

İkinci el konut kredisi faizleri yüzde kaç?


 0,64 faiz oranıyla ikinci el bir konut almak şimdilik hayal olurken, sıfır konut için avantajlı faizler devame diyor. Özellikle Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi kamu bankalarınca ikinci el konut kredisi paketinde kredi faiz oranını yüzde 0.79 seviyesinden yüzde 0.87 seviyesine taşınması sonrası gözler hemen sıfır konut projelerine çevrildi. Evini yenilemek ve kısmen peşin, kalanını krediyle tamamlamak isteyen vatandaşta ibreler az da olsa sıfır konut projelerine çevirmiş durumda. Vatandaş hemen teslim projelerden ev arayışını sürdürürken, kamu bankalarıyla dirsek temasında güncel faiz oranlarını kontrol ediyor.

Kamu ve özel bankalar art arda kredi faizlerini yükseltti

Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası dışında Akbank, Garanti, Yapı Kredi, İş Bankası ve neredeyse tüm faaliyet gösteren bankalarda ibreler yükseltildi. Vatandaş uygun ve cazip faiz oranları ararken, yatırımını veya alımını bekletirken, bir anda artan faiz oranları hesapları alt üst etmiş durumda. Konut tarafından son derece sıkıntılı ev fiyatları nedeniyle isyanda olan vatandaş, faizlerin de yükseltilmesiyle işin içinden çıkamaz durumda. Alternatif olarak sıfır konutlara ise rağbet artıyor.

Ev almak için fırsat kaçtı mı, beklemeye devam mı etmeli?

Konut kredisi faiz oranlarının yükselmeye başlaması ile birlikte ev almak için bekleyenlerin merak ettiği soru: 'Ev almak için fırsat kaçtı mı, beklemeye devam mı etmeli?' Sorunun yanıtını Hatice Kolçak verdi.

halkbank konut kredisi faiz oranı hesaplaması ve ödeme tablosu

Halkbank konut kredisi hesaplaması

250 Bin TL tutarında, 120 ay vadeli 0,87 faiz oranıyla ikinci el konut kredisi için 120 ay sonunda ödenecek toplam tutar 403 Bin 707 TL oluyor. 250 Bin TL için 150 Bin TL faiz ödenmiş oluyor. Benzer ödeme tablosu Ziraat Bankası ve Vakıfbank için de geçerli.

AYLIK ÖDEMENİZ (TL) 3.364,98
TOPLAM GERİ ÖDEMENİZ (TL) 403.797,60

FAİZ ORANI % 0,87
Vade 120 Ay


BDDK Bankaların Aktif Rasyosunu Düşürdü

BDDK bankalarda zorunlu uygulanmakta olan aktif rasyosu formülündeki değerleri düşürdü! Konuyla alakalı edinilen son dakika bilgiye göre, Bankalara uygulanan Aktif Rasyosu değeri hedefini, mevduat bankalarında yüzde 100'den yüzde 95'e, katılım bankalarında yüzde 80'den yüzde 75'e düşürdüğünü açıkladı.

Diğer taraftan, aktif rasyosundaki Döviz kalemlerinin TL'ye çevriminde bir önceki ayın ortalaması alınacak ve yabancıların yabancı para mevduatlarının kredileri aşan kısmına 1.75 katsayısı uygulanmayacak.

Merkez Bankası'ndan önlem üzerine önlem! 

Merkez Bankası geçtiğimiz haftadan bu yana çok sayıda karar alırken, bu kararların piyasalarda faiz oranlarına yansıdığı ifade ediliyor. Son olarak TCMB piyasa önlemlerine son dakika bir yenisi daha eklendi. Merkez Bankası bankalar için yeni bir likidite limitleri düzenlemesi yaptı ve bu sabah itibariyle (11 Ağustos 2020) resmen yürürlüğe girdi. TCMB tarafından yapılan açıklamada, ' Likidite yönetimi çerçevesinde 12 Ağustos 2020 tarihinden geçerli olmak üzere piyasa yapıcı bankalara Açık Piyasa İşlemleri çerçevesinde tanınan likidite imkân limitleri sıfırlanmıştır.' ifadelerine yer verildi.

Kamu Bankaları kredi faizleri ne durumda?

Türkiye'nin her döneminde büyük bir güven veren dev kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank ucuz kredi kampanyasını sona erdirdi. En düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 0.87 seviyesine çekildi ve en uygun konut kredisini devlet bankaları olan ve her dönem vatandaşın yanında yer alan Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank oldu. 

Özel Bankalarda konut kredi faizleri 

Kamu bankaları dışında Türkiye'de şüphesiz rağbet gören özel bankaların kredi faizleri de merak ediliyor. Garanti Bankası, Akbank, İş Bankası, TEB, QNB Finansbank ve diğer özel bankaların güncel konut kredisi faizleri yakından takip ediliyor. Peki Özel bankaların kullandırdığı konut kredilerinde faiz oranları ne kadar?

Akbank konut kredisi faiz oranı: Yüzde 1.19 

Garanti Bankası konut kredisi faiz oranı: Yüzde 1.21 

TEB konut kredisi faiz oranı: Yüzde 1.15 


Son haftalarda yaşanan gelişmeler ışığında kamu veözel banka nezdinde kullandırılan en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 0.87 seviyelerinde iken en uygun konut kredisi veren bankalar kamu bankaları arasnıda yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank Pandemi sürecinde olduğu gibi öne çıkan lider bankalardan oldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum