Kredi faizleri bankalarda düşmeye başladı mı? Bankalar bireysel, ticari, taşıt, konut kredisi faizlerini ne zaman düşürecek?

Türkiye'nin ekonomi gündemi şu sıralar banka kredi faizlerine kilitlenmiş durumda. Vatandaş banka kredi faizlerinde yaşanacak düşüşü merak ediyor. Peki banka kredisi faizleri düşecek mi? Merkez Bankası indirimi sonrasında bankalarda son durum ne? Güncel faiz oranlarını merak edenler için işte son dakika banka kredisi faizlerindeki gelişmeler...

Kredi faizleri bankalarda düşmeye başladı mı? Bankalar bireysel, ticari, taşıt, konut kredisi faizlerini ne zaman düşürecek?
Editör: Hakan A.
27 Temmuz 2019 - 00:15 - Güncelleme: 27 Temmuz 2019 - 00:16

Milyonların beklediği faiz indirimini gerçekleştiren TCMB (Merkez Bankası) beklentilerin üzerinde bir faiz indirimi ile dikkatleri üzerine çekti.Vatandaş tarafında ise faiz indirimi beklentisi var. Bankalar faizleri geri çekecek mi, daha önce kredi kullananlar ne yapacak? Banka kredisi kullanacaklar için son dakika gelişmeleri kredi faizleri ile Merkez Bankası indirimi sonrasında yaşanan bazı önemli ayrıntılar haberimizde.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 27 Temmuz 2019 - İstanbul


Banka kredi faiz oranları son dakika düştü mü? İşte güncel konut kredisi faiz oranlarına dair en yeni kredi tablosu İş Bankası, Ziraat Bankası, Halkbank ve diğer bazı bankaların en son uyguladıkları faiz oranlarının detayları...

Ekonomide ki tartışmasıs en önemli gündem maddesi MB'nin faiz indirim kararı. Milyonların yakından takip ettiği faiz indirim kararı sonrasında gözler bir anda bankalara çevrilmiş durumda. Vatandaş banka kredisi faiz oranlarında büyük indirimler beklişyor. Temmuz ayında düşüşe geçen konut kredisi faiz oranlarında da düşüş beklentisi piyasalarda hakim. Peki ekonominin kalbinde piyasalarda güncel banka kredi faiz oranları ne durumda? Faiz indirim kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ında gündemindeydi. Başkan Erdoğan, Merkez Bankası’nın faiz indirim kararını anımsatırken, "Merkez Bankası faizlerde düşüşe gitti. Piyasalar bu durumu normal karşıladı. Bu yeterli değil. Yılsonuna kadar oranların daha da düşeceğini, çiftçiyi, yatırımcıyı, girişimciyi faiz belası altında ezdirmeyeceğiz" dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), yedi gün vadeli repo ihale faiz oranını (siyaset faiz oranlarını) 425 baz puan düşürerek yüzde 24 oranından yüzde 19,75 oranına indirdi. Ev, araba veya kredi almak isteyen vatandaşların dört gözle beklediği kredi faiz oranlarıda netleşmeye devam ediyor. Peki Türkiye İş Bankası'nda konut kredisi çekmek vatandaşlar aylık ne kadar faiz oranı ödemeleri gerekecek. İşte 24 Aylık, 36 aylık, 5 yıllık, 10 yıllık kredisi faiz oran tablosu İş Bankası, Ziraat, Halkbank banka faiz oranları... Ziraat konut kredi kullanımlarında faiz oranı aylık yüzde 1,5 belirlendi. İş Bankası ise konut kredi kullanımlarında faiz oranı yaşam sigortalı aylık yüzde 1,72 belirlendi. Tabiri caiz ise bankalar kredi faiz indirimi yarışına girmiş durumda.

İşte son dakika en güncel faiz oranlarına ilişkin rakamlar.

ZİRAAT BANKASI GÜNCEL FAİZ ORANLARI

Tüketici kredisi güncel faiz oranı : 1.8
Taşıt kredisi güncel faiz oranı: 1.76
Konut kredisi güncel faiz oranı: 1.5

HALKBANK KONUT KREDİSİ GÜNCEL ORANLARI

Halkbank konut kredi kullanımlarında faiz oranı aylık yüzde 1,53 belirlendi..

AKBANK GÜNCEL KREDİ FAİZ ORANLARI

İhtiyaç kredisi güncel faiz oranı: 2.04
Taşıt kredisi güncel faiz oranı: 1.85
Konut kredisi güncel faiz oranı: 1.49

VAKIFBANK GÜNCEL FAİZ ORANLARI

ihtiyaç kredisi güncel faiz oranı: 1.99
0 KM taşıt kredisi güncel faiz oranı: 1.76
Konut kredisi güncel faiz oranı: 1.49

GARANTİ BBVA GÜNCEL FAİZ ORANLARI

Dijital ihtiyaç kredisi güncel faiz oranı: 2.18
Konut kredisi güncel faiz oranı: 1.65
Taşıt kredisi güncel faiz oranı: 2.04

İŞ BANKASI GÜNCEL FAİZ ORANLARI

İhtiyaç kredisi güncel faiz oranı: 2.2
Taşıt kredisi güncel faiz oranı: 1.93
Ev kredisi güncel faiz oranı: 1.72

YORUMLAR

  • 0 Yorum