Kredi faizleri indi! Vatandaş ne kadar kar edecek? Yeniden yapılandırma yapılabilir mi?

TGRT Haber'e önemli açıklamalarda bulunan Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkan Yardımcısı Hatice Kolçak, yapılan indirimin aylık çok ciddi bir fark yaratacağını. 24 aya kadar kullanımlarda 0.80'e kadar gelmiş durumda. Oldukça iyi bir oran bu karşılaştırma yapıldığında. Örnek vermek gerekirse. 120 ay boyunca 100 bin lira kredi çekildiğinde, 139 bin lira gibi bir rakama tekabül ediyor. Vatandaşın cebinde ise çok ciddi bir para kalacağını ve kar edecek" diye konuştu.

Editör: Hakan A.
13 Ağustos 2016 - 11:48 - Güncelleme: 19 Ağustos 2016 - 15:52

Ev almak isteyenlere müjdeli haber, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kredi faizlerinde bankalara yaptığı uyarı sonrasında başlayan kredi faiz indirimleri ile ev sahibi olmanın önünü açan gelişmede konut kredisi faizleri en düşüğü 0.80 oranına geriledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "sürümden kazanacaksın, öyle yüksek faizlerle bu iş olmaz, kredi faizlerini indirin" sözleri sonrasında 10 ağustos tarihinden şitibaren düşmeye başlayan konut kredisi faiz oranları ile birlikte sektörde hareketlilik başladı. Ev hayali kuran binlerce vatandaş hesabını kitabını yapmaya başladı.

Yeniden yapılandırma yapılamayacak!

Faiz oranlarının düşmesi daha önce kredi kullananları da etkiledi. Önceden konut kredisi kullanan vatandaş yeniden yapılandırma ile düşük faiz oranlıu krediye geçiş yapabilecek mi sorusu üzerine Kolçak, "Bankaların son iki gündür yaptığı faiz indirimi, ekonomiyi canlandırmak için, hareketlendirmek için yapılan bir hareket. Bankalar refinans, yeniden yapılandırmayı kabul etmiyorlar. Şu durumda banka buna onay vermezse yeniden yapılandırma yapamazsınız." ifadelerini kullandı.

İkinci el konut fiyatları artar mı?

Konut kredisi faizlerinin düşmesi ile birlikte özellikle ikinci el konut satışlarında ciddi bir hareketlilik yaşanacağını vurgulayan Kolçak, "Faizlerin inmesini bekleyen vatandaş ev sahibi olmak için yeni projeler dışında, ikinci elde bekleyen binlerce konut arasından seçim yapacak. Aylardır satılıkta beklettiği evi için adeta bir fırsat doğdu. Talep görmesi durumunda sıcak satışa dönecek. Ancak bir eve bir kaç müşteri aynı anda talip olursa haliyle ev sahibi bu durumu fırsata çevirmek isteyecek ve evin fiyatını yükseltecektir. Talep lmazsa mevcut fiyatını koruyacaktır" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum