Kredi faizlerinden ev alacaklara kötü haber! 100 bin liralık konut kredisi için 21 bin TL fark...

Bir ev almak için konut kredisi kullanacaklara büyük şok! Yükselen konut kredisi faiz oranlarıyla birlikte ev almak şimdi daha pahalı. Banka faizlerinde gelinen son seviye, Aylık faiz oranı artışı 25 baz puanı bulurken, tüketici 100 bin liralık konut kredisi için 21 bin TL fark ödemek zorunda kalacak.

Kredi faizlerinden ev alacaklara kötü haber! 100 bin liralık konut kredisi için 21 bin TL fark...
Editör: Hakan A.
25 Ocak 2016 - 15:19

Bir ev almak için konut kredisi kullanacaklara büyük şok! Yükselen konut kredisi faiz oranlarıyla birlikte ev almak şimdi daha pahalı. Banka faizlerinde gelinen son seviye, Aylık faiz oranı artışı 25 baz puanı bulurken, tüketici 100 bin liralık konut kredisi için 21 bin TL fark ödemek zorunda kalacak.

Ev sahibi olmak isteyenler elini çabuk mu tutmalı? Yıllardır ev hayali kuran vatandaş 2015'e yüzde 0.85 ile başlayan konut faizleri yıl içinde 1.10 bandına yükselmesiyle hayal kurmaya devam edecek mi, yoksa banka kredi faizleri düşecek mi?. Aylık faiz oranı artışı 25 baz puanı bulurken, tüketici 100 bin liralık konut kredisi için 21 bin TL fark ödeyecek...
 
Konut kredisi faiz oranlarının son 1 yılda yüzde 0.85'lerden yüzde 1.10 bandına yükselmesi, ev almak isteyen tüketiciye ek maliyet olarak yansıdı. Geçen yıla yüzde 0.85 aylık faiz oranıyla başlayan konut kredileri, yıl içerisinde jeopolitik riskler ve küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler yüzünden son bir yılda yüzde 1.10 bandına yükseldi. Amerika Merkez Bankası FED'in uzun süredir bütün dünyada beklenen ve 10 yılın ardından aldığı faizleri artırma kararı bütün dünyada etkili oldu. Türkiye'de de konut kredisi oranlarına yansımaları oldu. Konut kredisinde gerçekleşen aylık faiz oranı artışı, ortalama 25 baz puanı buldu. Faiz artışı en çok orta ve alt gelir grubundaki tüketiciyi vurdu. Örneğin, tüketicinin konut alımında ortalama 100 bin lira kredi kullandığı varsayılırsa, alacağı ev için konut kredisi çeken vatandaşın sadece bu konudaki maliyeti 22 bin lira arttı. Ocak 2015'te 100 bin liralık 10 yıl vadeli konut kredisi çeken bir vatandaş toplamda 159 bin lira öderken, bu rakam Ocak 2016'da 181 bin liraya çıktı. Artan faiz yükü, konut kredisi için ödenen aylık taksit tutarlarını da yukarı çekti. Yine 100 bin liralık kredi çeken tüketici için 2015 Ocak'ta hesaplanan taksit tutarı 1.333 lira iken, 2016 Ocak'ta 1.505 liraya yükseldi. 
 
Mortgage yasasıyla inebilir
 
İstikrarın 2016'da da önemli olacağını kaydeden İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım asıl belirleyici faktörün ise konut kredisi faiz oranlarının olacağını açıkladı. "Mevcut faizler aylık yüzde 1- 1,2 seviyelerinde" diyen Durbakayım "Eğer mortgage yasası tam işlerse faizler aylık bazda yüzde 0.60- 0.70 seviyelerine inebilir. Dolayısıyla konut alıcılarının üzerindeki yük büyük ölçüde kalkar" dedi. 


 
- Hatice Kolçak: Fark yaratan satmayı başaracak

TÜİK konut satış rakamlarını değerlendiren EmlakPencerem.com Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, 'vatandaş ev fiyatlarının yüksek olduğunu ve ev sahibi olamadığından yakınıyor' dedi. Kolçak 2016'da İnşaat firmalarının işinin daha zor olduğunu belirtti.

Merakla beklenen konut satış rakamı nihayet belli oldu. İnişli çıkışlı bir yıl geride kalırken 2015 yılında ne kadar konut satılacağı konusunda tahminler yapıp durmuştuk. Umudumuz Ekim rakamları açıklandığında tükenmişken Kasım da yapılan genel seçimlerden sonra tek partili hükümet ile coşmuştu.

2015 yılını rekor satışla kapattık

2014 yılında 1 milyon 165 bin konut satılmıştı. 2015 yılı için tahminler 1 milyon 200 bini gösteriyordu ki, Aralık ayında rekor satış geldi. Böylece 2015 yılını bugüne kadar yapılmamış yeni bir rekor ile 1 milyon 289 bin 320 adet konut satışı yaparak kapatmış bulunduk. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamları böyleyken bu kadar konutun kime satıldığı ise ev sahibi olmayı bekleyen vatandaş tarafından merak konusu olmaya devam ediyor.

Reel olarak cepteki para artmadı

Enflasyonun üzerinde maaşı artmayan, reel olarak cebinde ki parası değişmeyen vatandaş ev fiyatlarının yüksek olduğunu ve ev sahibi olamadığından yakınıyor. Merak etmeyin diyorum ben de onlara.. Bu kadar ev satışını tetikleyen unsurlar var. Mesela kentsel dönüşümde yıkılıp yapılan binalara yeni satış yapılmış gibi tapu veriliyor. Satışı daha önce gerçekleşmiş ama tapusunu yıl bitmeden alan büyük bir kitle var. Yabancı satışını da yabana atmamak lazım değil mi.. 

Konut kredi faiz oranları düşmeli

Bu yıl, konut kredi faiz oranlarında geçtiğimiz yıllarda 0,60 bandını gören rakamlar beklemiyorum. Faiz zaman zaman düşse bile yüksek kalacaktır. İnsanların ev sahibi olması için konut kredi oranların düşmesi lazım. Maliyeti yüksek oranlar konut alımını ertelediği gibi, ev sahibi olma hayali ile insanlar  büyük hatalar da yapıyor.  Bir çok inşaat firması kendi bünyesinde satış yapabilmek için uzun vadeli ödeme seçeneği ile finansörlük yapıyor. Bu durum hem inşaat firmalarını zor duruma sokuyor hem de banka kredisi kullanılmayan riskli projeler tüketiciyi mağdur edebiliyor.

Bu yıl zafer tüketicinin olsun

Rekabeti bol kepçe  2015 yılında konut fiyatları enflasyonun biraz üzerinde artacaktır diye düşünüyorum. Bu da ev almayı hayal edenler için iyi bir yıl olacağını gösteriyor. Bir de rekabet çoksa tüketicinin pazarlık şansı yüksek olur. Ne diyelim bu sene zafer tüketicinin olsun. 

HATİCE KOLÇAK'IN YAZISININ TAMAMI İÇİN BURAYA BAKINIZ

- Takipteki krediler 10 yılın en düşüğü
 
İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım "Son on yılda kredi kullanarak konut alımları 414 milyon liradan 141 milyar liraya yükselerek 340 kat artmasına rağmen, takibe düşen kredi miktarı son on yılın en düşük seviyesine geriledi. Bankalardan kullanılan 141 milyar liralık kredinin 667 milyon lirası yani yüzde 0.5 sorunlu kredi olarak ortaya çıkarken bu oran diğer sektörlerde yüzde 3 seviyesinde" dedi. 
 


- Faizde artış ipotekli satışları etkiliyor
 
Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, "TÜİK verilerine göre konut kredisi oranlarındaki artışların ipotekli satışları nasıl olumsuz etkilediğini görüyoruz. 2015'de gerçekleşen 1.2 milyonluk rekor satışın yaklaşık yüzde 33.6'sı ipotekli satış olarak açıklandı" dedi. Kabadayı, "Kredi oranlarının düşmesi, satın alma gücü açısından erişilebilir bir model olan ipotekli satışların olumlu seyri için kritik bir konu" dedi. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum