Kredi faizlerinden sonra Mevduat faizleri de yükseldi

BDDK ve Merkez Bankası tarafından alınan önlemler sonrasında Kredi faiz oranlarında başlayan yükselişler sonrasında bu kez Mevduat faizlerinde yükselişe geçti.

Kredi faizlerinden sonra Mevduat faizleri de yükseldi
Editör: Hakan A.
12 Ağustos 2020 - 15:18 - Güncelleme: 12 Ağustos 2020 - 15:19
Ekonomide dolar, altın gibi yatırım araçlarında başlayan yükseliş sonrası alınan tedbirlerle birlikte faizlerde artışlar yaşanıyor. Kredi faizlerinin yükselişi ile başlayan yeni dalgaya Mevduat faizleri de eklendi. Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan artışlar Mevduat faizlerine sıçradı! Mevduat fazilerinde yükseliş başladı. 

Aktif Rasyosu ile başlayan yeni düzenlemenin Merkez Bankası tarafından bankalara iletilmesiyle birlikte faiz tarafından yükselişler başladı. Konut kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi derken, Mevduat faizlerinde yükselişler sürüyor.

BDDK'nın bankaların tutturmak zorunda olduğu aktif rasyosunda esnemeye gitmesi ve Merkez Bankası'nın parasal sıkılaştırma için attığı en son adımlar ile birlikte mevduat ve kredi faizlerine yansıması uzun sürmedi. Mevduatta faiz yüzde 12'lere çıkarken, kredilerde ise artış neredeyse 2 puanları bulmuş durumda.

Bloomerght'den Sefer Yüksel'in haberine göre, Mevduat tarafında yaşanan faiz artışının benzeri kredi tarafında da kendini gösterdi. Konut kredilerinde kamu bankalarının başlangıçta yüzde 0.64 olan kampanya faizi sıfır konut için aylık yüzde 0.87'ye olurken, ikinci el konutta faizlerin yüzde 0.94'e çıktığı ifade edildi. Özel bankalarda ise konut kredisi faizleri yüzde 0.93 ile 1.39 arasında değişiyor. Kamu bankalarında ihtiyaç kredileri yüzde 1.18'e çıkarken, özel bankalarda ise bu oran bankasına göre değişmekle birlikte aylık yüzde 1.49'lara kadar çıktı. Bankacılar ticari kredilerde ise faizlerin ortalama yüzde 13-13 bandından 14-15'lere yükseldiğini ifade ediyor.


EmlakPencerem.com haberleri arasında aşağıda verilen haberler ilginizi çekebilir!

Ev almak için fırsat kaçtı mı, beklemeye devam mı etmeli?

- 17 bankanın güncel konut kredisi faiz oranları

Kredi faizler arttı, konuta musluklar jet hızıyla kapatıldı

Hafta içi ev alacaklar Dikkat! işte banka banka konut kredisi faiz oranları

Konut kredisi faiz oranlarında ikinci dalga yükseliş


YORUMLAR

  • 0 Yorum