Reklamı Geç
Kredi kartına taksit ve kredi borç yapılandırması düzenlemesi

Kredi kartına taksit ve kredi borç yapılandırması düzenlemesi

Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan düzenleme ile Kredi kartına taksit sayısını 12'ye çıkaran ve kart borçlarını yeniden yapılandırmaya yönelik karar, kuyumculuk ürünleri, telekomünikasyon, akaryakıt ve gıda ürünlerinde geçerli olmayacak. Kredi kullanımına dair değişiklikler ise konut kredisi ve tüketici kredisini kapsıyor.

27 Eylül 2016 - 10:03 - Güncelleme: 27 Eylül 2016 - 10:07

Son günlerde sıkça gündeme gelen kredi kartı alışverişlerinde taksitlendirme için yapılan süre uzatma değişikliğinde yeni gelişme yaşanıyor. Banka kartı kullanan ve kredi kartı kullananlar için yeni düzenlemenin yanı sıra konut kredisi ve tüketici kredileri için yapılan yeni düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı.

Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin hazırlanan yeni yönetmelik değişikliği yapılarak resmi olarak yürürlüğe girdiği kaydedildi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi 27 Eylül 2016 - İstanbul

10/3/2007 tarihli ve 26458 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26 ncı maddesinin yedinci ve sekizinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. Bu kapsamda ; Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi on iki ayı geçemez. Bu süre; kuyumla ilgili harcamalarda dört ay, elektronik eşya ve bilgisayar alımlarında altı ay, havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık, konaklama, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda, sağlık ürünü alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde ve vergi ödemelerinde dokuz ay olarak uygulanır. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyon, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamayacağı kaydedildi.

Bu maddenin yayımı tarihi itibarıyla kredi kartlarının mevcut borç bakiyeleri kart hamilleri tarafından talep edilmesi durumunda en fazla yetmiş iki ay ile sınırlı olmak üzere taksitlendirilebilir. Her aya düşen taksit tutarı ilgili ayın asgari ödeme tutarına eklenecek.

Konut kredisi ve tüketici kredisi için yeni düzenleme

Milyonlarca tüketiciyi kart kullanıcısı ve kredi kullanıcısını yakından ilgilendiren haber. Konut kredisi ve tüketici kredisi kullanacak tüketiciler için yeni düzenleme yapıldı. Buna göre konut kredisi kullanımda değerlemeler yetkili kuruluşlardan yapılabilecek, tüketici kredisi kullanımında vade 48 ay olarak yeniden düzenlendi.

Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair yeni yönetmelik Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak resmen yürürlüğe girerken yeni dönemde eksperler değişti. 

Tüketici kredilerinde vade 48 ay oldu!

Aynı Yönetmeliğin 12/A maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“(3) Konut edinmeleri ve konut tadilatı kapsamında konutun 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 684 üncü maddesinde düzenlenen bütünleyici parçası niteliğini haiz olacak şekilde mal veya hizmet alımı amacıyla tüketicilere kullandırılan krediler, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler ve eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ile bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılan krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi kırk sekiz ayı aşamaz.

Bu maddenin yayımı tarihinden önce kullandırılan ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla yetmiş iki ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilir. Yeniden yapılandırma kapsamında borçluya ilave kredi kullandırılması halinde ilave kullandırılan kredinin vadesi kırk sekiz ayı aşamaz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..