Kredi Yapılandırma Zorunluluğumuz yok

Konut kredisi ve tüketici kredisini düşen faiz oranlarından yapılandırmak (refinansman) isteyen ancak ret cevabı alanlara Türkiye Bankalar Birliği (TBB)'den açıklama geldi. TBB "Yapılandırma yapma zorunluluğumuz yok."

Kredi Yapılandırma Zorunluluğumuz yok
Editör: Hakan A.
30 Haziran 2020 - 15:14
Yüksek faiz oranlarından konut kredisi ve tüketici kredisi kullananlar kredilerini düşen yeni oranlardan yeniden yapılandırmaya çalışırken, Türkiye Bankalar Birliği (TBB)'den bu konuda açıklama geldi.

Kredi yapılandırmasına bankalar sıcak bakmıyor. Piyasayı canlandırmak, ekonomiye ve tüketiciye destek olmak amacıyla kamu bankaları başta olmak üzere bankalar bu süreçte faiz oranlarını düşürdü. Yeni oranlardan kredi kullanmak mümkün ancak eski kredisini yapılandırmak için başvuran tüketici bankadan ret cevabı alıyor.

Sosyal medyada ara ara gündeme getirilen kredi yapılandırma konusunda ciddi bir kitle eski kredilerini yapılandıramadıkları için konuyu gündeme taşıyorlar. Daha önceden kullanılan konut kredisi ve tüketici kredilerini düşen faiz oranlarından yapılandırmak isteyenler (refinansman) bankalara başvurduklarında olumsuz cevap alıyor.

Kredi yapılandırma konusunda dün açıklama yapan Türkiye Bankalar Birliği (TBB) bu konuya son noktayı koydu. Hürriyet'te yayınlanan habere göre TBB, yasal olarak yapılandırma yapmak zorunda olmadıklarını, tüketicilerin boşyere Tüketici Mahkemelerine gitmemelerini ifade etti.

6502 Sayılı Tüketici Kanunu'nda ki Konut Finasmanını düzenleyen 36/2. fıkrasını hatırlatan TBB açıklamasında;

‘Sözleşmede belirtilmek suretiyle konut finansmanına yönelik kredilerde ve finansal kiralama işlemlerinde faiz oranı sabit veya değişken olarak ya da aynı kredi için her iki yöntem esas alınmak suretiyle belirlenebilir. Faiz oranının sabit olarak belirlenmesi hâlinde, sözleşmenin kurulduğu tarihte belirlenen oran tarafların rızası dışında değiştirilemez’ 

"Bankalar ile müşterileri arasında akdedilen kredi sözleşmeleri, Borçlar Hukukumuzda geçerli olan sözleşme serbestisi ilkesine dayanmakta olup, sözleşme serbestisi; tarafların sözleşmeleri karşılıklı ve birbirine uygun özgür iradeleriyle yapmaları ve yine karşılıklı ve birbirine uygun özgür iradeleriyle değiştirebilmelerini ifade etmektedir."

"Halen ödemesi devam eden tüm konut kredilerinde müşterilerin yapılandırmadan yararlanabileceği, sözleşmede aksine hüküm bulunsa dahi, talebiyle bankaya başvurup “ret” cevabı alındığı takdirde, tüketici mahkemesine başvurabileceği görüşü, bu değerlendirmenin aksine, kullandırılmış ve geri ödemesi devam eden tüm tüketici kredileri ile ilgili olarak müşteri talebi gereğince bankalarımız için yapılandırma yapılması zorunluluğundan söz edilmesi hukuken mümkün değildir." 

YORUMLAR

  • 0 Yorum