Kredi yapılandırması için bankaya verilecek...

Kredi yapılandırması için bankaya verilecek dilekçe nasıl olmalı?

Önceden kullanılmış kredi için yapılandırma yaptırmak isteyenler bu habere dikkat! Kredi yapılandırmada bankaya verilecek dilekçe örneği haberimizden indirebilirsiniz.

Kredi yapılandırması için bankaya verilecek dilekçe nasıl olmalı?
Editor: Hakan A.
20 Eylül 2016 - 14:28 - Güncelleme: 20 Eylül 2016 - 14:48

Özellikle kredi faiz oranlarının düşmesiyle başlayan süreçte tüketicileri yakından ilgilendiren bir haber.

Yüksek faiz oranlarından kredi kullanan tüketiciler düşen faiz oranlarından yararlanarak kredilerini tekrar yapılandırabiliyorlar. Geçmişte yapılandırmaya sıcak bakan bankalar yeni dönem faizlerin düşmesinden dolayı kredileri yapılandırmıyorlar.Bankalar Ağustos ayı itibari ile yapılandırmaya sıcak bakmıyorlar.

Konu hakkında görüşlerini Facebook’da yaptığı canlı yayında açıklayan Tüketici Sorunları Derneği TÜSODER Başkanı Av. Rıdvan Yıldız, “ Kredi yapılandırmasında eski kredi kullananlar bu dönem yapılandırma yapamıyor. Bankalar yapılandırmaya yanaşmıyor. Yapılandırmanın olması için banka ve tüketicinin birlikte rızasının olması lazım ancak banka rıza göstermeyince yapılandırma olmuyor. Kredi kullanan tüketici imzaladığı sözleşmeye dikkat etsin. Değişken faizli kredi kullanmışsa zaten düşen faiz oranlarından otomatikman yararlanmış olacak ancak sabit faizli kullanımda durum böyle olmuyor. “ dedi.

TÜSODER Başkanı Av. Yıldız kredi yapılandırmasına yanaşmayan bankalar içinde tüketicinin nasıl hareket edeceğini açıkladı. Yıldız, “Yüksek kar marjları olan bankaların yapılandırma konusunda bu kadar diretmeleri doğru değil. Tüketiciyi bu anlamda korulamaları gerekir. Tüketicinin dava açma hakkı var. Eski kredi kullan vatandaş önce bankasına yazılı bir şekilde başvursun sonrasında bankadan alacağı red cevabıyla birlikte Tüketici Mahkemesine başvuru yapıp hakkını bu şekilde alabilir ancak bu yüzde yüz kazanacağı anlamına gelmez.” ifadelerini kullandı.

İşte Bankaya verilecek konut kredi yapılandırma dilekçe örneği tıkla indir

YORUMLAR

  • 0 Yorum