Kripto paralara yatırım yapanlar dikkat! Tüm paranızı kaybedebilirsiniz

Kripto paralara yatırım yapanları yakından ilgilendiren son dakika gelişmesi.

Kripto paralara yatırım yapanlar dikkat! Tüm paranızı kaybedebilirsiniz
Editör: Hakan A.
11 Ocak 2021 - 18:21
Kripto para yatırımcıları için kritik süreç başlıyor! Uzmanlardan gelen uyarılar sonrasında önemli bir haber Londra üzerinden dünyaya servis edildi. İngiliz Finansal Yönetim Otoritesi (FCA) tarafından yapılan son dakika açıklamada, 'kripto para birimlerinin son derece yüksek seviyede risk içerdiğini belirterek, kripto varlıklara yatırım yapanların tüm paralarını kaybetmeye hazır olması gerek' denilerek kripto paralara yatırım yapanlar uyarıldı.

AA - Ekonomi Haberleri  - 11 Ocak 2021 - İstanbul


Anadolu Ajansı (AA) tarafından bugün gündeme düşen haberin ayrıntılarında, FCA'dan yapılan açıklamada, son dönemde bazı yatırım şirketlerinin, kripto varlıklara yatırım karşılığında yüksek gelir vadetmesinin FCA tarafından yakından izlendiğinin altı çizildi.

Açıklamada, bu varlıkların yüksek riskli olduğu belirtilerek, "Kripto varlıklara yatırım yapmak ya da bu varlıklarla ilişkili borçlanmak, genel olarak yatırımcının parasıyla çok yüksek risk almasına dayanır. Eğer tüketiciler bu tip ürünlere yatırım yapıyorsa paralarının tamamını kaybetmeye hazır olmalı." denildi.


Kripto varlıkların tüketici koruması, fiyat oynaklığı, karmaşık yapısı, ek giderlerin oluşması ve pazarlama şekli açısından riskler taşıdığı vurgulanan açıklamada, "Bazı yatırım şirketlerinin 'kripto yatırımlara yüksek gelir getirisi' yönünde tanıtım yapıyor olması, kara para aklamayla mücadele gerekliliklerine uymuyor olabilir. Kripto varlıklardaki dikkate değer fiyat oynaklığı ile bu varlıkların güvenilirliklerinin fiyatlanmasındaki kalıtsal zorluklar tüketicileri yüksek zarara maruz bırakıyor." ifadeleri kullanıldı.

Tüketicilerin kripto varlıklarda oluşabilecek ücret ve giderleri göz önünde bulundurması gerektiği belirtilen açıklamada, bazı ürünlerin karmaşık yapısının tüketicilerin riskleri anlamasını zorlaştırdığı kaydedildi.

Kripto varlıkların yeniden nakit paraya çevrilebileceğine ilişkin bir garanti olmadığı bildirilen açıklamada, şirketlerin pazarlama stratejilerinde varlıklara ilişkin kazancın abartılırken, risklerin olduğundan düşük gösterilmiş olabileceği aktarıldı.

Kaynak : Anadolu Ajansı / Londra

YORUMLAR

  • 0 Yorum