Kuzey Marmara Otoyolu her yerden İstanbul'a bağlandı

İstanbul'a ulaşım ve ticarete büyük katkı sağlayacak Kuzey Marmara Otoyolu projesi tüm bağlantı yolları ile birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı törenle tümüyle hizmete girdi.

Kuzey Marmara Otoyolu her yerden İstanbul'a bağlandı
Editör: Hakan A.
19 Aralık 2020 - 20:19
Kuzey Marmara Otoyolu Projesinde son etap bugün trafiğe açılarak her yolu İstanbul'a bağladı. Türkiye'nin kalbi İstanbul'a, İstanbul'dan ise tüm illere bağlanan dev otoyol projesi Kuzey Marmara Otoyolu tamamiyle açılarak resmen trafiğe açıldı. Kuzey Marmara Otoyolu İzmit-Akyazı (6. Kesim) Açılış Töreni Sakarya'da törenle gerçekleştirildi. Tüm bağlantı yolları, binlerce metre yol üzerinde özellikle ticari ulaşım büyük bir ivme kazanacak. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 19 Aralık 2020 - İstanbul


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans yöntemiyle açılışına katıldığı Kuzey Marmara Otoyolu'nun son kesimi, 6. kısım olan İzmit-Akyazı bölümünün tamamlanarak trafiğe açılışı törenle bugün gerçekleştirildi. 

İstanbul için büyük öneme sahip, uluslararası taşımacılıkta ise Edirne'den Şanlıurfa iline uzanan dev otoyol projesinde trafik akmaya başladı. İstanbul merkezinde gerek Avrupa'ya gerekse Anadolu'ya yep yeni ve özenle yapılmış yeni yollarda ticari taşımacılık büyük önem kazanacak.


TRAFİĞE BÜYÜK RAHATLIK SAĞLAYACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
, açılışa konferans yöntemiyle katılarak hayırlı olmasını diledi. Erdoğan, 'hizmete açılan kısmın uzunluğunun bağlantı yollarıyla birlikte 68 kilometre. Projede şimdiye kadar hizmete verilen yolların toplam uzunluğunun ise 389,3 kilometreyi bulduğunu dile getirerek, Kuzey Marmara Otoyolu'nun 2016 Odayeri-Paşaköyle başlayan ve etap etap bugüne kadar devam eden kısımlarının açılışında son bir bölüm daha kaldı. İstanbul İzmir Otoyolu ve TEM Otoyolu ile çeşitli noktalarda kurulan bağlantı sayesinde vatandaşlara her istikamet için hızlı ve konforlu ulaşım alternatiflerini sunduk. Yatırım bedeli 3,1 milyar dolar olan bu kesimin ülkemiz ekonomisine sadece vakit ve akaryakıt tasarrufundan sağlayacağı yıllık katkı 2,5 milyar liradır. Bugün açılışını yaptığımız bölümün maliyeti de 431 milyon doları buluyor. Bu otoyol İstanbul'un her iki istikametinde de araç trafiğinde çok büyük rahatlama sağlayacaktır. Şu ana kadar açılan kısımlarda bu faydayı zaten görmeye başladık.' diye konuştu

KINALI-TEKİRDAĞ-ÇANAKKALE-BALIKESİR BAĞLANIYOR

1915 Çanakkale Köprüsü için çalışmaların hızla sürdüğünün altını çizen Erdoğan,  'İnşası süren Kınalı, Tekirdağ, Çanakkale ve Balıkesir otoyolunun da bitmesiyle Marmara Bölgesi'ni çepeçevre saran otoyol ağının tamamlanacağını dile getiren Erdoğan, bu otoyol güzergahlarındaki Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü ve 1915 Çanakkale Köprüsü gibi abide eserler unutulmamalıdır.' ifadelerini kullandı.

KESİNTİSİZ EMNİYETLİ ULAŞIM İMKANI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Akyazı ilçesinde düzenlenen törende önemli detaylara değinirken, 'İki kıtayı birbirine bağlayan, Avrasya'nın lokomotifi Marmara'nın itici gücü Kuzey Marmara Otoyolu sayesinde araçların şehir içi trafiğine girmeden yüksek standartlı, kesintisiz, emniyetli ve konforlu bir yol ile transit geçişi sağlanacaktır.  Kuzey Marmara Otoyolu'nun sadece Marmara'nın değil tüm Avrasya Bölgesi'nin ulaşımında ve ticaretinde hayati bir rol oynayacak. Kısım kısım kullanıma açılan otoyolumuzun daha önce hizmete aldığımız 320 kilometrelik kesimlerinden sonra bugün de İzmit 1 Kavşağı-Akyazı arasında yer alan 73 kilometre uzunluğu ile son ve en uzun kesimini hizmete alarak 400 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu'muzun tamamını hizmete açıyoruz. Böylelikle ticaretin kalbinde yer alan bu bölgeyi kuşatan bir ulaşım koridorunu tamamlamış oluyoruz' ifadelerini kullandı.
 

 6. KISIM

6. kesim yol güzergahı üzerinde toplamda 4 adet viyadük, 64 adet köprü, 22 adet üst geçit, 20 adet alt geçit, 179 menfez olmak üzere toplam 289 adet yapı bulunurken, Kuzey Marmara Otoyolu 6. kısımı yüksek standartlara sahip bir yol olarak trafik akışı sağlayacak ve vatandaşa uzun yıllar hizmet verecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum