Lityum üretimi Eskişehir'deki bu fabrikalarda başlıyor

Türkiye için büyük önem arz eden Lityum üretiminde önemli rol oynayacak dev Lityum Karbonat üretim tesisi Eti Maden'in Eskişehir ilinde kurulu fabrikasında üretilecek.

Lityum üretimi Eskişehir'deki bu fabrikalarda başlıyor
Editör: Hakan A.
26 Aralık 2020 - 12:02
Başta yerli otomobil TOGG olmak üzere, bilgisayarlar, cep telefonları ve daha pek çok alanda kullanımda olan ve Türkiye tarafından ithal edilen büyük önem arz eden Lityum üretiminde tarihi bir gün yaşanıyor. Dünya'nın sayılı tesislerinden biri olacak Eskişehir Eti Maden Tesislerinde üretime başlayacak Lityum Karbonat üretimi bugün açılışı gerçekleştirilecek dev tesiste üretime başlamış olacak.

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 26 Aralık 2020 - İstanbul


Enerjide son yıllarda yapılan önemli hamleler sonrasında üretim adına pek çok tesis açılışı son hız sürüyor. Eti Maden işletmeleri tarafından hayata geçirilen Eskişehir fabrikası ise enerjide Türkiye için kritik bir sürece dahil olmasını sağlayacak. Yeni Lityum Karbonat üretim tesisleri bugün düzenlenecek törenle üretime start verecek.

Türkiye'nin dev enerji hamlelerine bir yenisi Eskişehir'de Eti Maden Fabrikalarında eklenecek. Yerli otomobili, sanayide gerçekleştirdiği atılımları ile birlikte ihtiyaç duyulan alanlarda yapılan dev yatırımlara bir yenisi ekleniyor. TOGG Yerli otomobilleri dahil olmak üzere, elektronik alanda batarya ihtiyacına çözüm olan Lityum pillerinin üretimi için Dünya'nın sayılı üretim fabrikası Eskişehir'de açılıyor. Bugün itibariyle üretime geçirelecek dev Lityum Karbonat Üretim Fabrikası, yılda 600 bin ton üretim kapasitesine sahip.


YILLIK 600 TON LİTYUM KARBONAT ÜRETİMİ

Eskişehir'in Seyitgazi ilçesinde kurulu Eti Maden Tesisleri'ndeki lityum karbonat üretim tesisi yarın açılacak.İlk etapta yıllık 10 ton lityum üretilecek tesiste, akabinde 600 ton hedeflenmiş durumda. Yerli otomobilimizin bataryalarında kullanılması planlanan lityum madeni 3 yıllık Ar-Ge çalışmaları sonucunda türk mühendislerce  bor madeninin kullanılarak üretildiği lityum karbonat üretim tesisi sayesinde büyük kazanımlar elde edilmiş olacak.

Eskişehir'de açılacak karbonat üretim tesisi ile, başta TOGG olmak üzere tüm elektrikli otomobillerin, mobil telefonların, elektrikli araçların bataryalarında ve elektrikle çalışan aletlerin pillerinde kullanılan lityum, Türkiye’de ilk defa yerli olarak bor kaynaklarının kullanımı ve uzunca süren AR-GE çalışmaları sonucunda yerli ve milli imkanlarla Eskişehir Seyitgazi ilçesi sınırları içinde kurulu Eti Maden Tesislerinde üretilmiş olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum