Lütfi Elvan, Hazine ve Maliye Bakanı olarak atandı

Berat Albayrak'tan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğuna atanan isim Lütfi Elvan oldu. Peki ekonominin yeni patronu olan Lütfi Elvan Kimdir, nereli, kaç yaşında ve biyografisi...

Lütfi Elvan, Hazine ve Maliye Bakanı olarak atandı
Editör: Hakan A.
10 Kasım 2020 - 07:41
Berat Albayrak'ın görevden ayrılmasıyla başlayan belirsiz süreç gece saatlerinde yapılan açıklama ile birlite tamamlanırken, yeni atama hızla yapıldı. Albayrak'tan boşalan koltuğa oturacak isim açıklandı. Konuyla ilgili atama kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayınlanarak resmen yürülüğe girdi.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 10 Kasım 2020 - İstanbul


Türkiye'de ekonomide yeni dönem resmen başladı. Berat Albayrak'ın görevden affını istemesiyle başlayan istifa süreci, aradan geçen 24 sat sonra belirsizlikten çıktı ve resmi açıklama ile süreç netleşti. Sürecin tamamlanmasının peşinden Bakanlık koltuğuna atanacak isim belirlendi.

Görevden af isteyerek Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan istifa eden Berat Albayrak'ın peşinden Cumhurbaşkanlığı tarafından atama gerçekleştirildi. Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan oldu.


Son iki gündür yaşanan büyük hareketlilik, kamuoyu merakı ve belirsizlik süreci yapılan atama ile birlikte geride kalmış oldu.

lütfi elvan hazine ve maliye bakanlığı atama kararı

Lütfi Elvan kimdir?

1962 Karaman doğumlu olan Lütfi Elvan, İTÜ Maden Fakültesi mezunu, İngiltere Leeds Üniversitesinde maden, ABD'de Delaware Üniversitesinde Ekonomi alanında yüksek lisans sahibi.

Kamu'da önemli müsteşarlık ve daire başkanlığı gibi pek çok görevde bulunan Elvan, AK Parti'de 4 dönemdir milletvekiili olarak görev yapıyor. Elvan, 24. Dönemde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak görevde bulunmuştu.

Evli ve 2 çocuk babası olan Lütfi Elvan, ileri derecede İngilizce biliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum