Malatya ve Van'da bazı ovalar büyük ova koruma alanı ilan edildi

Türkiye'nin önemli iki ilinde bulunan bazı ovalar için koruma kararı alınarak büyük ova koruma alanı olarak ilan edildi.

Malatya ve Van'da bazı ovalar büyük ova koruma alanı ilan edildi
Editor: Hakan A.
22 Şubat 2019 - 08:20

Türkiye'nin önemli ovaları büyük ova koruma alanı ilan edilmesine ilişkin karar bu sabah Resmi Gazete'de yayımlandı. Malatya ve Van illerinde bulunan ovalar büyük ova koruma alanı ilan edildi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 21 Şubat 2019 - İstanbul


Bazı ovaların büyük ova koruma alanı olarak belirlenmesine ilişkin ekli kararın yürürlüğe konulmasına, 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununun 14 üncü maddesi gereğince Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla karar verilmiş ve bu sabah Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu kapsamda, Tarımsal üretim potansiyeli yüksek, erezyon, kirlenme, amaç dışı veya yanlış kullanımlar gibi çeşitli nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulmalarının hızlı geliştiği, ekli liste ile haritalarda adları ve sınırları gösterilen ovalar, büyük ova koruma alanı olarak belirlendi.

Ovaların sınırları içerisinde yer alan onaylı planlı alanlar ile bu kararın yayımı tarihi itibarıyla ilgili mevzuatı uyarınca tarım dışı kullanma izni verilmiş olan alanlar, birinci fıkra kapsamı dışındadır.

Bazı ovaların büyük ova konumu alanı olarak belirlenmesine ilişkin 12/12/2016 tarihli ve 2016/9620 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının ekinde yer alan Develi-Yahyalı, Güneşli ve Yeşilhisar ovalarının sınırlarına ilişkin haritalarda değişiklik yapıldı.

22 Şubat tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemenin tüm ayrıntılarına ve eklerine ulaşmak için tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum