Mart ayı konut satışları hakkında kim ne dedi?

TÜİK tarafından bugün açıklanan konut satış istatistikleri sonrası sektör temsilcileri ne dedi?

Mart ayı konut satışları hakkında kim ne dedi?
Editör: Hakan A.
15 Nisan 2020 - 14:55

Türkiye'de Mart ayında yapılan konut satışları açıklanırken, inşaat sektörü koronavirüs nedeniyle yaşanan gelişmelerin sektörde şartların zorlaştığı görüşünde.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 15 Nisan 2020 - İstanbul


Mart 2020 konut satış rakamları, ikici el konut piyasası ve yabancılara konut satışında son durum nedir?İkinci el konut satışları neden sıfır konutu solluyor?

EmlakPencerem.com Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, 2020 yılı Mart ayına dair konut atış istatistiklerini değerlendirdi.Hatice Kolçak'ın anlatımıyla konut satış rakamları sonuçlarına ilişkin son videosunu YouTube üzerinden izleyebilirsiniz. Videoyu izleyebilmek için tıklayın.

Hatice Kolçak'ın kişisel YouTube kanalına abone olmak ve diğer videolarını izlemek için tıklayın.

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi mart ayı sonuçlarına göre; faaliyet, güven ve beklenti verilerinden oluşan Bileşik Endeks, küresel COVID-19 salgınının etkisiyle 71,44 puana inerek 2013 yılından bu yana en düşük seviyesini gördü.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin Mart 2020 sonuçları açıklandı. Bileşik Endeks’te şu bilgiler yer aldı: Bileşik Endeks, hazırlanmaya başlandığı 2013 yılı ağustos ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi. 2013’ten bu yana birçok kez düşüş eğilimine giren İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nde, 2016 Temmuz ve 2018 Ağustos ayları sonrası keskin düşüşler yaşandı. Ancak Bileşik Endeks’te en sert düşüş COVID-19 salgını etkileri ile ortaya çıktı. Küresel salgın, son 6 yılda yaşanan tüm krizlerden daha etkili oldu. Bu nedenle Bileşik Endeks’teki gelişmeleri, bundan sonra bir süre daha salgının seyri ve olası etkilerinin belirleyeceği öngörülüyor.

Bileşik Endeks 71,44 puana indi

COVID-19 etkilerinin büyük ölçüde yansıdığı Bileşik Endeks mart ayında sert bir düşüşle 4,09 puan geriledi. Bileşik Endeks dip seviyelerden toparlanma eğiliminde iken yeni bir dip ile karşılaştığı mart ayında 71,44 puana indi. Mart ayındaki bu düşüş ile Bileşik Endeks ilk açıklanmaya başlandığı 2013 yılı ağustos ayından bu yana ölçülen en düşük seviyesine indi. Bileşik Endeks bundan önce en düşük seviyesini 72,89 puan ile 2019 yılı ağustos ayında görmüştü.

Faaliyetlerde sert daralma, ihracatta düşüş gerçekleşti

İnşaat malzemeleri sanayisinde faaliyetler mart ayında önemli ölçüde düşüş gösterdi. Normalde mevsimsellik etkileri ile şubat ayında hissedilir şekilde hareketlenen faaliyetler mart ayında COVID-19 salgının yarattığı etkiler ile gerileme gösterdi. Faaliyetler en canlı aylarına girecekken kesintiye uğradı ve 2015 yılı aralık ayından bu yana en düşük seviyede gerçekleşti. Faaliyet Endeksi bir önceki aya göre 2,9 puan geriledi. Yurtiçi satışlarda mart ayında kademeli bir gerileme yaşandı. İhracat ise en çok etkilenen faaliyet oldu ve mart ayında sert düşüş gösterdi. Üretimde mart ayında sınırlı bir gerileme yaşandı. Cirolar iç satışlardaki ve ihracattaki düşüşlere bağlı olarak önemli ölçüde geriledi. Mart ayında inşaat malzemeleri sanayi faaliyetlerinde endeksin ölçülmeye başlandığı 2013 Ağustos ayından bu yana en sert düşüşlerden biri yaşandı.

Güven Endeksi salgınının yarattığı endişe ile geriledi

Geçtiğimiz aylarda dip seviyelerden toparlanmaya başlayan Güven Endeksi’nde, salgının yarattığı endişe ve belirsizlikler nedeniyle mart ayında sert bir düşüş yaşandı. Güven seviyesi mart ayında bir önceki aya göre 3,71 puan düştü. Güven Endeksi’nde son aylardaki kademeli toparlanma mart ayında fazlasıyla geriledi. Türkiye ekonomisine ilişkin güven seviyesinde sert bir düşüş yaşanırken, inşaat sektörüne güvende de önemli bir gerileme gerçekleşti. İnşaat malzemeleri sanayisine güvende ise daha sınırlı bir gerileme oldu. Yurtiçi pazarlarda güven mart ayında geriledi. İhracat pazarlarında güven mart ayında sert bir düşüş gösterdi. COVID-19 etkisi ile Güven Endeksi’nde gerçekleşen bozulmalar mart ayında tüm alt unsurlara yayıldı.

Faaliyetlerdeki daralma beklentileri olumsuz etkiledi

Beklenti Endeksi’nde de mart ayında sert bir düşüş yaşandı. Beklentilerde son aylarda yaşanmaya başlanan kademeli toparlanma mart ayında COVID-19 salgınının yarattığı endişeler ile sert düşüşe döndü. Faaliyetlerdeki yüksek oranlı gerilemeler de beklentileri bozdu. Mart ayında bir önceki aya göre 4,7 puan gerileyen Beklenti Endeksi son yılların en düşük seviyesine indi. Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilerde sert bir düşüş yaşandı. Önümüzdeki üç aya ilişkin alınan yurtiçi siparişler önemli ölçüde azaldı, ihracat siparişlerinde ise mart ayında keskin bir düşüş yaşandı. Önümüzdeki üç ayın üretim beklentisinde de önemli bir gerileme görüldü. Yurtiçi ve ihracat siparişlerindeki sert düşüş ile üretim beklentileri bozuldu. Beklentilerde son aylarda yaşanan kademeli ve yavaş iyileşme eğilimi COVID-19 salgınından olumsuz etkilendi. Beklentilerdeki iyileşmenin salgının seyrine ve kalıcı etkilerine bağlı olacağı görülüyor.

AYİDER (ANADOLU YAKASI İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ DERNEĞİ) BAŞKAN YARDIMCISI MİMAR AHMET ERKURTOĞLU

Konut satışlarında şu anda son dönemeçteyiz. Türkiye’de ilk vakanın görülmesinden sonra şantiyeler yavaşlama sürecine girdi. Zaten 2020 yılı için ruhsat sayılarında bir azalma söz konusuydu. Kısacası daha az konut üretilecekti. Bu anlamda 2020 konut üretimi açısından beklentilerin daha da azalacağı bir yıl olacak. Konut satış rakamları açısından da bildiğiniz üzere ilk 2 ayda geçtiğimiz yılın rakamlarını geçmiştik. Mart ayında da az miktarda olan artış satışların canlı olduğunu gösterdi. Tabii nisan ayı için aynı rakamları söylemek çok doğru olmayacak. Şu anda sağlık herkes için çok önemli. Yatırımlar konusunda temkinli yaklaşım var. Oysa fiyatlar açısından da en uygun zaman dilimi içerindeyiz. Satışlara baktığımız zaman banka kredilerinin düşük faiz uygulamasının kredili satışa olan ilgiyi de gösteriyor. Yalnız burada en dikkat çekici detay ise konut alıcısının birinci elden ikinci ele kayması. Bu da ikinci el konutlardaki fiyat uygunluğundan dolayı. Sektör 2018 yılında da zorlu bir dönemeçten geçmişti. İnanıyoruz ki uygun faizlerle konut satışları devam edecektir ve biz yine 1 milyonluk konut satış rakamını yakalamaya çalışacağız. Yabancıya konut satış rakamları da koronavirüsün şu an dünyanın hemen hemen her yerinde etkili olması nedeniyle önümüzdeki dönemde azalacaktır. Fakat bu durumun da yaz itibariyle tersine döneceğine turizmin canlanmasıyla birlikte satışların da hız kazanacağını düşünüyoruz. Aynı zamanda inşaat firmalarının birçoğu sanal turlar ve uzaktan satış programları üzerinde çalışıyorlar. Şu anda da bu satışların denemeleri yapılıyor. Yani yabancılar buraya gelmeden uzaktan da evleri 360 derece gezip alım yapabilecekler. Bu konuda sektörün başarılı olacağını düşünüyoruz.

2020 Nisan Ortasında Konut Kredisi Faizlerinde Son Durum 

Coronavirus salgını kredi faiz oranlarını nasıl etkiledi. 2020 Nisan ortasında konut kredisi faiz oranlarında son durum ne oldu?

Tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirus pandemisi bankaların kredi ürünleri ve kredi faiz oranları üzerinde de etkili oldu. Salgının görülmesi ile ekonomik istikrarı korumak için alınan tedbirler kapsamında hem özel bankalar hem de kamu bankaları elini taşın altına koyarak tüketiciye pek çok destek sundu. 

Bankalar ekonomik istikrar kalkanı projesi kapsamında tüketicilerinin taşıt, konut ve ihtiyaç kredisi borçlarını erteliyor. Buna ek olarak ihtiyacı olan tüketiciler için finansman kanallarını açık tutarken %0.79’dan başlayan faiz oranları ile ihtiyaç kredisi, %0.49’den başlayan faizlerde taşıt kredisi kullanabilmek mümkün. 

Bankaların konut kredisi faizlerine bakıldığında ise en düşük faiz oranı sıfır konutlar için %0.79 seviyesinde yer alıyor. İkinci el konutlar için de 5 yıl vadeye kadar %0.93, 15 yıl vadeye kadar ise %0.94 olarak uygulanıyor. 

Konut kredisi faiz oranlarının salgın riskine rağmen halen düşük seyretmesi konut sektöründe ve kredi kullanımında yeni bir trend başlattı. Tüketiciler coronavirus nedeniyle evlerinden çıkmadan sanal turlar vasıtası ile konutları gezip online şekilde konut kredisi işlemlerini gerçekleştirerek evlerinden konut ve kredi alabiliyor. 

13 Nisan itibariyle bankalardan 350.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin en düşük aylık taksitleri 10 yıl vade için 4.500 TL oluyor. Kredinin vade sonunda masraflar hariç toplam anapara ve faiz ödemesi ise 543.000 TL’ ye karşılık geliyor. 

Türkiye Finans Katılım Bankası 10 yıl vadeye dek kampanyalı banka gayrimenkulü konut finansmanı için aylık %0.69 oranı ile konut finansmanı kullandırıyor. 

Kamu Bankaları 

Kamu bankaları ilk kez satışa sunulan konutlar için ortak kredi kampanyası sunuyor. Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve Ziraat Katılım Bankası sıfır konut için aylık %0.79 faiz oranı ile 15 yıl vadeye kadar kredi kullandırıyor. 

İş Bankası %1.75 tabela faiz oranı sunsada kampanyalı ürünleri için %0.95 faizle konut kredisi sağlıyor. 

Akbank 10 yıl vadeye kadar aylık %0.97 faiz oranı ile kredi sunuyor. 

Yapı Kredi Bankası 10 yıla dek tüm vadelerde %0.99 faiz oranı ile kredi kullandırıyor. 

Garanti BBVA 10 yıl vadeye kadar %1.03 faiz oranı ile kredi sunuyor. 

Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding CEO’su: "Belirsizlik ortamına rağmen satışlar, düşük faizin etkisiyle artıya geçti” 
“Koronavirüs nedeniyle dünya ekonomilerinde yaşanan yavaşlamaya rağmen, mart ayında satışlar yükseliş trendini korudu. Koronavirüsün yarattığı belirsizlik ortamına karşılık, faiz oranlarının yüzde 0,79’a indirilmesi ve kredi kullanım oranının artırılması karşısında yatırımcı avantajlı bir pozisyona geçti. TÜİK’in açıkladığı mart rakamlarına göre satışlardaki yüzde 3.4’lük artış, yatırımcının bu dönemi fırsat olarak gördüğünü kanıtlıyor. Satışlardaki artış ile birlikte kredili satışlardaki artış da yüzde 90.4 olarak gerçekleşti. Bu dönemde özellikle sıfır konutlara talep büyük. Mart ayında, virüsün dünya ekonomilerindeki gidişatı belirlediği düşünüldüğünde, gayrimenkul ve inşaat sektörü en güvenilir yatırım araçlarından biri olduğunu bir kez daha kanıtladı. 

Ekonomik ve toplumsal açıdan belirsizlik dönemi içinde olsak da bu dönemi geçici bir süreliğine yaşadığımızı unutmamak gerekiyor. Pek çok yatırımın askıya alındığı bu süreçte gayrimenkul ve inşaat sektöründe de yeni yatırımlar açısından ötelenmeler yaşanıyor. Ancak mevcut projelerin satış faaliyetleri hem satış ofisleri hem de dijital kanallar vasıtasıyla sürüyor. Sektörümüz açısından bu dönemi, mevcut projelerin satışları odağında bir arınma dönemi olarak nitelendirebiliriz. Örneğin, Özyurtlar Holding işbirliğinde, Esenyurt’ta inşa ettiğimiz Meydan Ardıçlı projemiz, merkezi konumu ve üstün donanımı ile satış hareketliliğinde hız kesmedi. Bahaş Holding olarak bu dönemi satış faaliyetlerimizin yanı sıra, İstanbul’un çok güzel ve özel yerlerinde yapmayı planladığımız konut projelerimizi olgunlaştırarak geçiriyoruz. Yakın ve uzun vadede devletimizin olgunlaştıracağı yeni düzenlemelerle bu dönemi hasarsız atlatacağımıza inancımız tam. Virüsün etkilerinin azalmaya başladığı yaz aylarında satışlarda bir yükseliş bekliyoruz.”

Abdülkadir Akkuş/ Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı “Bahar aylarını kapsayan lansman dönemi, yaz aylarına kayacak”

“Koronavirüsün yarattığı olumsuzluklar, tüm sektörlerde yavaş yavaş hissedilemeye başlanmışken, konut sektörü mart ayını artıya geçerek kapattı. Burada faizlerin yüzde 0.79’aindirilmesinin ve kredi kullanım oranının artırılmasının büyük faydası bulunuyor. Satışlardaki hareketlilik sadece İstanbul ya da Ankara gibi büyükşehirler değil, Türkiye’nin hemen her noktasındaki alımlarla dinamik yapısını koruyor. TÜİK’in açıkladığı mart rakamlarına göre satışlardaki artış, yüzde 3.4 seviyesindegerçekleşti.Kredili satışlardaki artışa baktığımızda, yüzde 90.4ile karşılaşıyoruz. Bu oran faiz indirimi ve kredi kullanım oranındaki artışın kazanımlarıyla oluştu. 

Koranavirüs nedeniyle dünya ekonomilerinde yaşanan yavaşlama, salgının etkilerinin derinleşmesiyle birlikte sektörümüzde de hissedilir duruma gelebilir. Henüz sürecin başındayken satış rakamlarındaki artış hız kaybedebilir. İçerisinde bulunduğumuz belirsizlik ortamında kısa vadede bir öngörüde bulunmak oldukça güçleşti. Sürecin uzamasıyla online pazarlama ve satışa yönelik yeni hamleler geliştirilebilir. Sektör oyuncuları açısından pasif pazarlama faaliyetleri ağırlık kazandı. Bu noktada devletimiz tarafından atılacak adımlarla, konut sektöründe yıla hızlı başlayan satışların devamlılığı sağlanabilir. Öte yandan yaz aylarında virüsün etkilerinin yavaşlamasıyla birlikte ciddi bir çıkış yaşanabilir. Özellikle Haziran- Temmuz- Ağustos döneminde hem yerli hem de yabancı yatırımcılar açısından bir talep patlaması bekleyebiliriz. Bu iyi senaryoya göre, bahar aylarını kapsayan lansman dönemi de yaz aylarına kayacak. Bu aylarda satış trafiğinin hızla artışa geçeceğine inanıyoruz.”

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı: “Ertelenen talebin yükselişe geçmesiyle satışlar artabilir”

“Faiz oranlarının yüzde 0.79’a gerilemesine ek olarak kredi kullanım oranının da artırılmasının olumlu etkilerini, satışlarda hissettik. TÜİK’in açıkladığı mart rakamlarına göre konut satışlarındaki yüzde 3.4’lük artış, sektörümüze yönelik talebin, biraz hız kaybetse de sürdüğünü gösteriyor. Dünya ekonomilerinin durma noktasına geldiği bugünlerde, mart ayındaki büyüme oranı, Türkiye ekonomisi için önemli bir kazanım. Yine mart ayında kredili satışlarda yaşanan yüzde 90.4’lük artış, faiz indiriminin ne kadar doğru bir hareket olduğunu gösteriyor. Önümüzdeki 1-2 aylık süreçte normale dönüşle birlikte talebin yükselişe geçmesiyle, stoklar azalırken fiyat artışları da beklenebilir.

Mevcut durumda satışlardaki artış devam ederken, satış ofislerimizin faaliyetlerinin sonlandırılması, yakın ve orta vadede bizi bekleyen belirsizlik ortamı karşısında sektörümüzde dijital pazarlama ağırlık kazandı. İnsay Yapı olarak potansiyel yatırımcılara online kanallar üzerinden ulaşmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda satış ofislerimizdeki tanıtım çalışmalarımızı, dijital platformlarda sürdürüyoruz. Satış faaliyetlerimizin hız kesmemesinde, geçmişten gelen tecrübemizle kemikleşmiş bir müşteri kitlemizin etkisi hayli büyük. Bu süreçte onlarla bağlantı halindeyiz. Özellikle kiralama taleplerinde hissedilen bir yükseliş hâkim. Sağlık çalışanları tarafından ciddi bir kiralama talebi alıyoruz. Bu dönemin yaz aylarıyla birlikte sona ermesiyle satışların yeniden yükselen bir seyir izleyeceğine inanıyoruz. Hem proje üreticilerini, hem de yatırımcıları kapsayan bir önlem paketinin yürürlüğe getirilmesiyle, bu sürecin en az hasarla atlatılması sağlanabilir. Bu noktada biz sektör paydaşları olarak hükümetimizden destek beklentisi içerisindeyiz.”
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Hatice Kolçak'ı takip etmek için Tıklayın.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Linkedin sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

Pinterest sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum