Mart'ta yapılacak kira artışı oranı belli oldu

Konut sahipleri için Mart ayında kiracılarına yapacakları kira artışı oranı belli oldu. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre Mart'ta kiracılara ne kadar zam yapılacak belli olmuş oldu.

Mart'ta yapılacak kira artışı oranı belli oldu
Editör: Hakan A.
05 Mart 2018 - 10:06

Türkiye genelinde milyonlarca ev sahibi, Mart ayında 2019 yılı Mart ayına kadar yapacakları kira artışını az önce açıklanan verilere göre yapabilecekler. Konut kira artışı oranı Mart'ta ne kadar yapılacak belli oldu. Ev sahiplerinin kiralara zam yapmak için baz aldıkları kira artış oranı Mart ayında ne kadar yapılması gerektiğine ilişkin veriler aıklandı. 2018 yılı Mart ayı itibariyle milyonlarca ev sahibi kiracılara yapılacak kira zammının oranı açıklandı. Kira artış hesaplaması ve 2018 Mart ayı kira zam oranı miktarına ilişkin ayrıntılı bilgiler haberimizde.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 5 Mart 2018 - İstanbul

Enflasyon oranlarına ilişkin Yİ-ÜFE rakamlarının açıklanması ile beraber konut kiralarına yapılacak zam oranları da belirenmiş oluyor. Her ayın 3'ncü iş günü itibariyle belli olan bir önceki ayın enflasyon istatistikleri TÜİK tarafından açıklanırken, konut kira artışı oranı da bu rakamlar içerisinde belirleniyor.  Az önce açıklanan ve belirlenen enflasyon rakamlarının TÜİK tarafından açıklanması ile birlikte Yİ-ÜFE ile kira artışı oranı ortaya çıkmış oluyor. 12 aylık ortalama ile hesaplanan kira artış oranı Şubat ayında ne kadar yapılacak belli oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu'nca (TÜİK) Şubat 2018 enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte, milyonarca ev sahibinin gözü kira artışına çevrildi. Milyonlarca ev sahibi ve kiracıyı yakından ilgilendiren kira artışı oranı netleşti. 2018'in üçüncü ayı olan Şubat'ta kiralara yapılacak zam miktarı belirlenmiş oldu. Buna göre yılın ikinci ayı olan Şubat ayı kira artışı hesaplaması yapıldı ve çıkan oran Ocak, Şubat aylarında olduğu gibi Mart'ta kira artışı yüzde 15'in üstünde çıkacak mı?

Ev sahibi ve  kiracılar Mart ayına girildiğinde, sözleşmelerini yenileyecekler. Her ay yıllık kira zamanını dolduran vatandaşlar için kira zam oranları enflasyon rakamları ile birlikte netlik kazanmış oluyor. Kira artışları ile zam yapacak ev sahipleri son iki aydır yüzde 15'i geçen oranlarda zam yapıyorlardı. 2018 Mart ayında ilk kez kira sözleşmesi (Kira Kontratı)  yapacaklar dışında, sözleşmeleri bu ay Mart'ta dolacak olan kiracılar 2019 Mart ayına kadar geçerli olacak kira kontratında geçerli kira artış oranını belirlemiş olacaklar. Enflasyon rakamlarına yansıyan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile birlikte 2018 ve 2018 yılının 12 aylık dilimindeki verilere bakıldığında ortaya çıkan rakamlar, Mart 2018-2019 arasında kira artışını belirleyebilecekler. 2019 Mart'a kadar kira zammı ne kadar yapılacak işte ayrıntılar...

Mart'ta uygulanacak kira artışı oranı yüzde 15.50 olarak yapılacaktır!

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 2,68, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,69, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,71 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,50 artış gösterdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum