Masa’da beklenti 300 milyar dolar

Masa'da beklenti 300 milyar dolar

AB ile gelinen son noktada Türkiye, Avrupa ile Gümrük Birliği güncellemesi kapsamında 13 Haziran tarihinde kurulacak masaya oturacak. Masa'da yapılacak son Revize anlaşma ile 300 milyar dolar tutarında ticareti ikiye katlayacak pazarlık beklentisi var.

03 Haziran 2017 - 12:19 - Güncelleme: 03 Haziran 2017 - 12:24

Bundan tam olarak 22 yıl kadar önce başlayan Türkiye'nin Avrupa Birliği'yle imzaladığı Gümrük Birliği (GB) anlaşması çerçevesinde büyük revizyona gidiliyor.

AB ile Gümrük Birliği düzenlenmesi kapsamında önemli bir eşiği 13 Haziran'da atlamaya hazırlanan Türkiye'de pazarlık kozları hazırlanıyor. Masaya oturacak Türkiye elini daha fazla kuvvetli tutacak. 

Sabah gazetesinde yer alan haberin ayrıntılarına göre, AB-Türkiye arasındaki ticaret hacmini 300 milyar dolara çıkarma potansiyeli olan Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi için taraflar 13 Haziran'da Brüksel'de masaya oturuyor. Türkiye, GB'nin hizmetler, gıda-tarım, kamu alımları ve üçüncü ülkelerle yapılan serbest ticaret anlaşmalarını kapsayacak şekilde güncellenmesini istiyor. Türkiye'nin AB'nin üçüncü taraflarla yapacağı ticaret anlaşmalarından kaynaklanan dezavantajlarının da ortadan kaldırılması hedefleniyor. Tarım ürünlerinden ülkeye giren ikinci el Otomobile kadar birçok sektöre ilişkin başlığın masaya yatırılacağı görüşmelerde, yapılacak güncellemelerle Türkiye'nin ihracatta eli güçlenecek. 

AB Gümrük Birliği ile masada revizyona gidilecek konular arasında neler bulunuyor? İşte Anlaşmanın Türkiye'nin talepleri doğrultusunda revize edilmesi durumunda olası yansımaları şöyle olacak:

- Tarım ve hizmet sektörlerinde de korumaların kaldırılması, 
- Tarım, süt ve sanayi ürünlerinde AB'ye ihracatta kısıtlamaların kaldırılması,
- Türk şirketleri Avrupa'da, Avrupalı şirketler de Türkiye'de hizmetler sektörünün her alanında hizmet verebilecek.
- AB menşeli firmalar Türkiye'deki yatırımlarının hacmini genişletecek. Buradan AB ve üçüncü ülkelere ihracatta bulunabilecek.
- Türkiye'nin ihracatta eli güçlndirilmesi. Türk ihraç ürünlerinin taşınmasında serbest dolaşım engelinin kaldırılarak ticaretin artırılması.
- Türkiye yabancı ülkelerden gelen tarım ürünlerinden vergi almayacak.
- Gümrük Birliği anlaşmasına imza atan bir ülke olduğu için AB'nin imzaladığı her serbest ticaret anlaşması Türkiye'yi de bağlıyor. Güncelleme ile Türkiye mallarını üçüncü ülkelere vergisiz satabilecek.
- Brexit sonrası İngiltere'nin AB ile ilişkilerinin bir benzeri model oluşturulacak.
- Fikri ve Sanai Mülkiyet hakları alanının özel yasalarla korunması öngörülüyor. İlaç endüstrisinde orijinal ilaçların patent koruma sürelerinin uzatılması, yerli jenerik ilaçlara ilişkin de yeni düzenlemeler bekleniyor.
- AB'nin Türkiye'nin ikinci el pazarında da gümrük vergilerini kaldırması talebi en çok ikinci el otomobil pazarını etkileyecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..