Mayıs 2020 konut kira artışı oranı (TEFE-TÜFE) belli oldu!

2020 yılı Mayıs ayında kira artış oranı ne kadar oldu? Koronavirüs ile mücadele her alanda devam ederken, konut kira artışına ilişkin Mayıs 2020 verileri belli oldu. Kiracı ve ev sahipleri için zamlı rakamlar açıklandı.

Mayıs 2020 konut kira artışı oranı (TEFE-TÜFE) belli oldu!
Editör: Hakan A.
04 Mayıs 2020 - 10:05
Mayıs ayında kira artış oranı ne kadar oldu? Ev sahipleri ile kiracıları kira sözleşmesi yenileme tarihlerinde karşı karşıya getiren kira artış oranı hesaplamasında Mayıs verileri açıklandı. Türkiye genelinde alınan koronavirüs önlemleri nedeniyle vatandaş süreci evine kapanarak geçirmeye devam ediyor. Ramazan Bayramı ve Kurban bayramı'da evlerde geçirilebilir. Diğer taraftan hayat devam ediyor, hayatın normalleşmesi için çalışmalar devam ediyor.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 4 Mayıs 2020 - İstanbul


Türkiye genelinde kiracı olup ev sahibi ile sözleşme yenileyecek vatandaşları yakından ilgilendiren veriler belli oldu. TÜİK Nisan ayı enflasyon rakamlarını açıklarken, Mayıs ayında uygulanacak olan 12 aylık konut kira artış oranı hesaplamasında kullanılacak rakamlar belli oldu. 

Vatandaş en fazla kira artış oranı hesaplaması nasıl yapılır sorusunu soruyor, merak ediyor. 2020 yılı Mayıs  ayı ve sonraki aylarda da TÜFE oranları ile konutta kira artışı belirlenmeye devam edecek. Kira artış oranı hesaplaması TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları ile belirleniyor. Her ayın başında (ayın üçüncü iş günü) TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarında TÜFE rakamları dikkate alınıyor. Merak edenler için konut kira artış oranı hesaplaması, belirlemesi TÜİK, TÜFE oranlarının 12 aylık ortalaması alınarak yapılmaktadır.  TÜFE rakamlarının oniki aylık toplamının ortalaması alınarak bir yıl geçerli olacak konut kira artış oranı rakamları belirlenmiş olur.


Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) 

TÜFE'de (2003=100) 2020 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %0,85, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3,16, bir önceki yılın aynı ayına göre %10,94 ve on iki aylık ortalamalara göre %12,66 artış gerçekleşti.

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) 

Yİ-ÜFE (2003=100) 2020 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %1,28, bir önceki yılın Aralık ayına göre %4,54, bir önceki yılın aynı ayına göre %6,71 ve on iki aylık ortalamalara göre %10,87 artış gösterdi.

Bu yıl Mayıs ayı itibariyle, 2021 yılı Mayıs ayına kadar ev sahipleri ile kiracılar yüzde 12.66 oranında zam ile yeni kira sözleşmesi imzalayabilecekler, konut kira artış oranını uygulayabilecekler.

Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Hatice Kolçak'ı takip etmek için Tıklayın.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Linkedin sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

Pinterest sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum