Mayıs ayı kira artış oranı ne kadar olacak?

Mayıs ayında kira kontrat süresi dolanlar kira zammı artışı yapacaklar. Kira artış oranı TÜFE'ye göre belirleniyor ve TÜİK tarafından açıklanıyor.

Mayıs ayı kira artış oranı ne kadar olacak?
Editör: Hakan A.
01 Mayıs 2019 - 17:13 - Güncelleme: 03 Mayıs 2019 - 13:27

Mayıs ayında kira zammı yapacaklar dikkat! Kira artışı nasıl yapılacak, hangi oran uygulanacak? Kira zammı ne zaman belli olacak?

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 1 Mayıs 2019 - İstanbul

Her ay milyonlarca kiracı ve mülk sahibi kira zammının ne kadar olduğunu hesaplıyor. Kira zammı artış oranı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ne göre belirleniyor. TÜFE her ay Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanıyor.

Mayıs ayında uygulanacak kira zammı artış oranı ayın 3. günü saat 10:00 da TÜİK tarafından açıklanacak. Kira kontratı dolan ve Mayıs ayı içinde kira zammı yapacaklar TÜİK tarafından yayınlanacak TÜFE oranının 12 aylık ortalamasına göre zamları belirleyecekler.TÜİK tarafından açıklanacak kira zam oranın ne kadar olduğu ve nasıl hesaplanacağını her ayın 3. günü Emlakpencerem.com editörleri tarafından yayınlanıyor. Yeni kira artış haberini sayfalarımızdan takip edebilirsiniz.

Mayıs ayı kira zammı belli oldu.Haber için tıklayın

Kira artışlarında uygulanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) 12 aylık ortalamaya göre yapılacak zam maksimum seviyeyi belirlemektedir. Bu oranın üzerinde zam yapılamayacak ancak bu oranın altında karşılıklı taraflar anlaştığı takdirde yeni oran belirleyeceklerdir. Yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı mal sahibi ve kiracılar aralarında anlaştıkları yeni kira zam oranlarını belirleyebilmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum