Reklamı Geç
Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosu son durum

Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosu son durum

Tamamlandığında İstanbul trafiğine büyük ölçüde nefes aldıracak metro hattı projesi Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosu tünel kazma işleminde sona gelindi.

10 Kasım 2016 - 13:09

İstanbul metro projelerine her gün yeni bir metro hattı eklenirken, yapımı büyük bir hızla devam eden Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosu kapsamında tünel kazma işlemleri tamamlanmak üzere.

İstanbul trafiğini rahatlatacak olan Mecidiyeköy-Mahmutbey metro projesi kapsamında devam eden tünel kazı çalışmalarının yüzde 80'inin tamamlandığı bildirildi.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB) Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosunun tünel kazılarının 2016 yılı sonuna kadar tamalanacağı, diğer taraftan elektromekanik çalışma sürecinin başlatılacağı kaydedildi. Bir diiğer önemli metro hattı projesi olarak çalışmaların aralıksız sürdüğü ve bu hatta bağlanacak olan Kabataş-Mecidiyeköy metro inşaatı da tüm hızıyla devam ettiğinin altı çizildi.

Toplam metro hattınınn uzunluğunun 17.5 kilometre olarak planlandığı Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosu, 2 viyadük, 15 istasyonu ile hizmet verecek olan metro hattında, günde tahmini 70 bin yolcu taşınabilecek. 8 ilçeyi etkileyecek, 300 adet vagonu bulunan hatta, sürücüsüz metro sinyal sistemi kullanılacak. İnşaat ve tünel çalışmalarına devam edilen Metro hattının tünel kazısının yüzde 80'i, istasyon kazısının yüzde 90'ı, istasyon betonarmesinin yüzde 50'sinin bitirldiği kalan kısmının ise 2016 sonu ile bitirileceği gelen haberler arasında.

Toplamda 8 ilçeden geçecek olan metro hattı, başta Beyoğlu olmak üzere, Beşiktaş, Şişli, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler, Bağcılar, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe Alibeyköy bölgelerinden geçerek Karadeniz Mahallesinde mevcut Edirnekapı Sultançiftliği hattına, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi üzerinden Mahmutbey-Başakşehir hattına Mahmutbey de bağlanacak.

Metro hattı Esenyurt'a uzanacak!

Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı devamında Halkalı Toplu Konutlar, Altınşehir üzerinden Bahçeşehir ve Esenyurt'a uzatılması için ihale çalışmalar başlatıldı.

Hat 4 noktada mevcut raylı sistemler ile entegrasyon sağlanacak. Kabataş-Taksim Funiküler hattı ve Eminönü-Kabataş tramvayı ile Kabataş'ta, Yenikapı-Hacıosman Metro hattı ile Mecidiyeköy'de, Otogar-Bağcılar-Başakşehir hattı ile Mahmutbey'de, Topkapı-Sultançiftliği hattı ile Karadeniz Mahallesinde (Metris bölgesi) entegrasyon sağlanacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..