Mehmet Sekmen Erzurum’un geleceği ve hedeflerini anlattı

Mehmet Sekmen Erzurum'un geleceği ve hedeflerini anlattı

Ortadoğu'nun en büyük fuar merkezine sahip olan Erzurum'da GYODER öncülüğünde Gelişen Kentler Zirvesi düzenleniyor. Emlak basını ile bir araya gelen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen önemli açıklamalarda bulundu.

03 Ekim 2017 - 17:31 - Güncelleme: 04 Ekim 2017 - 12:42

Erzurum, GYODER Gelişen Kentler Zirvesi'ne ev sahipliği yapıyor. Bu yıl sekizincisi düzenlenecek Zirve kayak merkeziyle son yılların en fazla gelişen illerinden Erzurum'da gerçekleşiyor.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi 3 Ekim 2017 - Erzurum

GYODER öncülüğünde her yıl gerçekleştirilen Gelişen Kentler Zirvesi 2017 bu yıl Erzurum'da gerçekleştiriliyor. Zirveye ev sahipliği yapan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, zirvenin önemi ve şehre yapılan yatırımlar ile alakalı önemli bilgileri paylaştı.

Erzurum'da bir dönemdir Belediye Başkanlığı görevinde olduğunu hatırlatan Başkan Sekmen, Şehirleşme anlamında yatırımdan kaçınmadıklarını Erzurum'a yakışır projelere imza attıklarının altını çizdi. Hükümet tarafından ilk beş içerisinde cazibe merkezi olarak gösterilen bir il olduğunu hatırlatan Başkan Sekmen, Adana, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Mardin, Mersin, Sivas, Şanlıurfa ve Van gibi iller arasında bulunduğunu söyledi.

Şehirde yatırıma büyük önem verildiğini belirten Başkan Sekmen, "tesisleşme aşamasınde devraldığımız yerlerde önemli yatırımlarla kayak merkezlerinin tesisleşmesinde büyük çabalar sarfettik. Şu anda zarar etmeden kendi kendine çalışmakta. Önümüzdeki sene yeni pist alanlarının yapımına devam edeceğiz. 2018'de dünyaca önemli bir etkinlik olan Snowboard Dünya yarışması gerçekleştirilecek. Pistlerimizi ve tesislerimiz denetleyen yetkililer gerek pistlerin uzunluğuna, gerekse tesislere tam not verdi. 24 saat botyunca tüm kayak merkezlerimiz kameralarla takip ediliyor" dedi.

Sekmen, "Kentsel dönüşümde Halk GYO ile beraber bir projeyi birlikte yürütüyoruz. Ortaklaşa inşa edilen bir proje ve şehrimizde ciddi talep var. 2015 ve 2016'da en çok konut yapılan iller arasında birinci sırada yer aldı Erzurum. Halk GYO, Er Konut  şirketimizle konut projeleri üretmeye devam ediyor. er konut şirketimiz, şırnak, Diyarbakır, İdil gibi yerlerde proje yapıyor. Bazı bölgelerde ise bedavaya Erzurum Belediyesinin hizmeti olarak hediye ediyoruz." diye konuştu.,

Mehmet Sekmen "Şehrimize son iki yılda 2,5 milyar lira yatırım yaptık. Yerli ve yabancı yatırımcılardan özel sektör olarak bize müracaat edenler oldu. Gökyüzü projemiz 400-500 milyon lira cıvarında bir yatırımla hayata geçebilir. Arsa tahsis etmek istiyoruz. Hatta gerekirse Maliye Bakanımız ile görüşürüz.Yeterki biri gelsin tesis yapsın. Gökyüzü projesi dışında Erzurum'a yapılmak istenen yatırım miktarı 6 milyar lira. Yapılması planlanan Erzurum cam sanayi, gaz beton fabrikası, ilaç fabrikası gibi yatırım talepler var şehrimize. Buralarda 2 bin kişinin istihdam edilmesi planlanıyor." dedi.

Mehmet Sekmen, şu an ki yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla beraber 2018 yılının sonuna kadar 2 bin konut yapacaklarını ifade etti. Sekmen " Bir kısmı sosyal konut bir kısmı orta halli konut olacak. Eskimiş, izbe haline gelmiş eski binaları yeniliyoruz. Buralara müteahhit giremiyor çünkü çok zor. Maliyetler yüksek. Bu nedenle bu yerleri belediye olarak biz yapıyoruz." dedi. Sekmen, yeni yapılan binalarda Selçuklu mimarisi ile Erzurum'a özgü mimarinin kullanıldığını açıkladı.

Ortadoğu'nun en büyük fuar merkezi Erzurum'da

Sekmeni "Ortadoğu bölgesinde en büyük fuar alanlarını Erzurum ilimize kazandırdık. Açılışını ise ilk olarak tarım fuarıyla başladık. Her ilçemizi bir turistik belde konumuna getirdik. Şehir merkezinde 20'den fazla bölge ahşap giydirilerek görsel anlamda güzelleştirilmesine devam ediliyor." dedi.