Menkul ve Gayirmenkullerde dövize son! Bu sabah...

Menkul ve Gayirmenkullerde dövize son! Bu sabah resmen başladı...

Başkan Erdoğan'dan son dakika dolar kararı... Dövizle menkul gayrimenkul alım satım ve kiralamalarında dövizle ödemelere son verecek yeni hamle için yönetmelik bu sabah itibariyle geçerli olacak. Resmi Gazete'de yayımlanan kararla dövizle yapılmış sözleşmelerin 1 ay içinde TL'ye dönüştürülecek.

Menkul ve Gayirmenkullerde dövize son! Bu sabah resmen başladı...
Editor: Hakan A.
13 Eylül 2018 - 06:51 - Güncelleme: 13 Eylül 2018 - 06:53

Ve gayrimenkul sektöründe beklenen oldu! Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yönetmelikle Türk Parası Kıymetini Korumu Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar kapsamında gayrimenkul alım satım ve kiralanmasında yeni döneme resmen girildi. Dövizle kiraya son veriliyor. Resmi Gazete'de yayımlanan yeni yönetmelikle menkul ve gayrimenkul alım satım ve kiralamaları dövizle yapılamayacak... İşte son dakika haberin ayrıntıları...

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 13 Eylül 2018 - İstanbul

Türkiye yeni bir döneme bu sabah itibariyle geçiş yapmış durumda. Özellikle Türk lirasına yapılan saldırılar sonrasında Hükümet dövizle kiraya verecek önemli adımları atarak bunların yasalaşmasını sağladı. Yeni dönemde bu sabah itibariyle geçerli olacak yeni yönetmelik ile birlikte dövizle ödemeler son bulacak. Peki neleri hangi mülkleri ve araçları kapsıyor bu yönetmelik. İşte Resmi Gazete'de yayımlanan ve bu sabah yürürlüğe giren yeni yönetmeliğin ayrıntıları.

Dün gündemde geniş yer bulan Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın dövizle ödenen kiraya son verecek yeni adımları bu sabah itibariyle resmen yürürlüğe girdi. Hazırlanan Türk Parası Kıymetini Korumu Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 85) çerçevesinde dövizle ödemelerin önüne geçilecek.

Konuyla ilgili yayımlanan yönetmelikte, Ekli Türk Parası Kıymetini Korumu Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar'ın yürürlüğe konulmasına, 20/02/1930 tarihli ve 1567 sayılı Türk Parası Kıymetini Korumu Hakkında hakkında kanunun 1 inci maddesi gereğince karar verilmiştir denildi.

Karara ilişkin yayımlanan maddelerde;

Madde 1 - ) 7/8/1989 tarihli ve 32 sayılı Türk Parası Kıymetini Korumu Hakkında kararın 4'üncü maddesine aşağıdaki bent eklenmiştir.

g) Türkiye'de yerleşik kişilerin, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralamalar dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama , leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamaz.

Madde 2 -)

Geçici madde8 - "Bu kararın 4 üncü maddesinin (g) bendinin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren otuz gün içinde, söz konusu bentte belirtilen ve daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerdeki döviz cinsinden  kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında; Türk Parası olarak taraflarca yeniden belirlenir." denildi.

Kararın yayımlandığı tarih itibariyle yürürlüğe girdiği, hükümlerin ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürürtüleceği kaydedildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum