Reklamı Geç
Merakla beklenen "Ankara YHT Garı" açılışı yarın

Merakla beklenen "Ankara YHT Garı" açılışı yarın

Ankara YHT Garı açılışına saatler kaldı... Başkent Ankara'nın yeni tren garı açılıyor. Türkiye'nin uzay üssünü andıran görüntüsüyle inşası tamamlanan Ankara'nın dev Yüksek Hızlı Tren (YHT) garı açılıyor. Ankara Hızlı Tren (YHT) Garı 29 Ekim'de Cumhuriyet Bayramı'nda büyük bir coşkuyla Ankaralıların hizmetine sunulacak.

28 Ekim 2016 - 09:30 - Güncelleme: 28 Ekim 2016 - 09:44

Başkent Ankara'nın mega projelerinden Hızlı Tren Garı açılışı için sadece saatler kaldı. Dev proje Ankara Garı tamamlandı ve Başkentlilerin merakla beklediği projede açılış zamanı. 29 Ekim Cumartesi günü olarak belirlenen YHT Gar açılışı yapılkacak.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 28 Ekim 2016 - İstanbul

Türkiye yeni mega projelerle 2023 hedeflerine hızla ilerlerken, Ankara'nın dev projeleri bir bir hayata geçiriliyor. Bu kapsada yenilenen Ankara garı 29 Ekim Cumartesi günü Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hükümet yetkililerin yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in katılımıyla gerçekleştirilecek.

Ankaralılar ve devletin en üst yetkilileri yarın Cumhuriyet Bayramında Ankara Garı açılışını coşkuyla yapacak.

Dev garın senelerdir süren inşaatı bitti ve artık seferler başlayacak. Görünümüyle dev bir uzay üssünü andıran Ankara Garı tasarımıyla dünyadaki emsallerinden çok daha gelişmiş bir sistem ve modern alt yapısıyla örnek gösteriliyor.

2 yıl gibi kısa bir sürede inşaa edilen Ankara YHT garı, 19 yıl 7 ay süreyle Ankara Tren Garı İşletmesi (ATG) tarafından işletilecek Yap - işlet - devret modeliyle 2036 yılına kadar yüklenici firmanın işletiminde olacak dev gar son teknolojiyle dizayn edilerek donatıldı. Ulusal ve uluslararası standartların tamamına uyularak tasarlanan Ankara YHT Garı, Ankaray, Başkentray ve Keçiören metrolarıyla bağlantısıyla Ankaralıların hizmetinde olacak, hayatı ve trafiği oldukça kolaylaştıracağı ifade ediliyor. Tarihi değerinin korunmasında büyük titizlik gösterilen ve mevcut Ankara Garı'na dokunulmadan yükselen yeni gar, modern ve farklı mimarisiyle, içerisinde bulunan çok sayıdaki sosyal donatılarıyla ve ulaşım kolaylığıyla başta Türkiye'nin ve TCDD Başkent Ankara'nın prestij eserleri arasında şimdiden yerini aldı.

Hedef 50 bin yolcu

8 Katlı olaralk tasarlanan dev gar toplamda 194 bin 460 metrekarelik bir alanı kaplıyor. 12 tren aynı anda yan yana Ankara YHT garında sıralanabilecek dev garda günlük 50 bin yolcu hareket halinde olacağı kaydedildi. Garda ayrıca 3 peron ve 6 demiryolu ray hattı mevcut. 

Yaşayan bir şehir gibi...

Ankara YHT Garı'nın 134 otel odası, 12 kiralanabilir ofisi ve 217 kiralanabilir ticari alanlarıyla gece gündüz 24 saat yaşanabilir bir şehir gibi Ankara'ya ve turizme hizmet verecek. Yeni Ankara YHT Garı tasarlanırken sadece bir istasyon olarak değil, gündelik yaşamın sürdürülebileceği alışveriş, konaklama, toplantı merkezi ve şehrin en orta yerinde bulunan en önemli buluşma noktalarından biri olarak olarak Ankaralılara 7/24 bir yaşam sunacağı belirtiliyor.

Ankara Garı açılış töreni öğleden sonra saat 15:00'de başilayacak. Açılışa devlet erkanı yanı sıra Ankarıların büyük katılım göstermesi bekleniyor.

Gar açılışında medyadan yoğun ilgi olacağı, açılışın çok sayıda TV kanalından canlı olarak yayımlanacağı ifade edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..