Merkez Bankası 2018 Ekim ayında özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi verilerini paylaştı

Özel Sektörün Yurtdışından Sağladığı Kredi Borcu Gelişmelerine dair Merkez Bankası Ekim 2018 verilerini paylaştı.

Merkez Bankası 2018 Ekim ayında özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi verilerini paylaştı
Editor: Hakan A.
14 Aralık 2018 - 10:20

Merkez Bakası Özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun ve kısa vadeli kredilere ilişkin ayrıntılı veriler, yurtiçinde yerleşik banka ve firmalardan, kredi bazında alınan formlar ile alakalı 2018 yılı Ekim ayı rakamlarını açıkladı.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 14 Aralık 2018 - İstanbul


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından özel sektöre yönelik yurt dışı kaynaklı kullanılan redilere ilişkin Ekim verilerini açıkladı.

Ekim sonu itibarıyla, özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri incelendiğinde, 2017 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 9,1 milyar ABD doları azalarak 213,0 milyar ABD doları, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 2,7 milyar ABD doları azalarak 15,9 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleştiği gözlenmektedir.

Borçluya göre dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 7,1 milyar ABD doları azaldığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 1,6 milyar ABD doları azalışla 28,9 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlenmektedir. Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 869 milyon ABD doları azalmış, tahvil stoku ise 893 milyon ABD doları azalışla 3,7 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir. Söz konusu dönemde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 2,5 milyar ABD doları arttığı, tahvil stokunun ise 10 milyon ABD doları artışla 7,0 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlenmektedir. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, 2017 yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 2,7 milyar ABD doları azalışla 10,0 milyar ABD doları; finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 412 milyon ABD doları artışla 3,6 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir.

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, Ekim sonu itibarıyla tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir önceki yıl sonuna göre 4,7 milyar ABD doları azalarak 148,4 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 3,5 milyar ABD doları azalarak 14,3 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlenmektedir.
Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 213,0 milyar ABD doları tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun  %59,9'unun ABD doları, %34,7’sinin Euro, %3,8’inin Türk lirası ve %1,6’sının ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu ve 15,9 milyar ABD doları tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun ise %45,0’ının ABD doları, %33,8’inin Euro ve %21,1’inin Türk lirası ve %0,1’inin diğer döviz cinslerinden oluştuğu görülmektedir.

Sektör dağılımı incelendiğinde, Ekim sonu itibarıyla, 213,0 milyar ABD doları tutarındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun %48,3’ünü finansal kuruluşların, %51,7’sini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturmuştur. Aynı dönemde, 15,9 milyar ABD doları tutarındaki kısa vadeli toplam kredi borcunun %74,3’ünü finansal kuruluşların, %25,7’sini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturmuştur.

Özel sektörün yurtdışından sağladığı toplam kredi borcu, Ekim sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 64,8 milyar ABD doları tutarında olduğu gözlenmektedir.
 
Sosyal medya hesalarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum