Merkez Bankası 2020 faiz indirim kararı 75 Baz puan indirim geldi! (PPK toplantısı kararları)

Merkez Bankası 2020 faiz indirim kararı 75 Baz puan indirim geldi! (PPK toplantısı kararları)

Yılın ilk PPK toplantısı sonuçları belli oldu. Merkez Bankası 2020 yılı ilk faiz kararını verdi. Peki faiz indirimi yapıldı mı, ne kadar yapıldı, sonuçları ve ayrıntılarıyla Para Politikaları Toplantısı bilgileri. 75 Baz puan indiren Merkez Bankası Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı 75 baz puan indirdi. Böylece 12 olan faiz yüzde 11.25'e indirmiş oldu.

Editor: Hakan A.
16 Ocak 2020 - 14:02

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından Para Politikaları Kurulu Toplantısı (PPK) sona erdi. PPK toplantısı sonuçları açıklandı. Beklenen faiz indirimi kararı PPK toplantısından çıktı mı?

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 16 Ocak 2020 - İstanbul


Piyasalarda beklen oldu mu, Merkez faiz indirim kararı aldı mı? Ekonomi çevrelerinde yapılan değerlendirmeler tuttu mu, PPK toplantısı ile Merkez Bankası faiz indirimi gerçekleştirdi mi? Piyasaların beklediği Merkez Bankası 2020 faiz açıklaması geldi. Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Bekelenen oldu. 2020 yılının ilk PPK toplantısı tamamlanırken, faiz kararı açıklandı.

16 Ocak Merkez Bankası PPK toplantısı sonuçları belli oldu. Ekonomi piyasalarının beklediği faiz indirim  kararı açıklandı. 

Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı 75 baz puan indirildi. Böylece 12 olan faiz yüzde 11.25'e indirmiş oldu.

Murat Uysal (Başkan), Murat Çetinkaya, Ömer Duman, Uğur Namık Küçük, Oğuzhan Özbaş, Emrah Şener, Abdullah Yavaş.

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 12’den yüzde 11,25’e indirilmesine karar vermiştir.

Son döneme ilişkin veriler iktisadi faaliyetteki toparlanma eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. İktisadi faaliyetin sektörel yayılımındaki iyileşme devam etmekle birlikte yatırımlar zayıf seyrini sürdürmektedir. Rekabet gücündeki gelişmelerin olumlu etkisi sürerken küresel büyüme görünümündeki zayıflama dış talebi kısmen yavaşlatmaktadır. Net ihracatın büyümeye katkısı gerilerken, dezenflasyon süreci ve finansal koşullardaki iyileşmeyle birlikte ekonomideki toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir. Son dönemde belirgin bir iyileşme kaydeden cari işlemler dengesinin alınan tedbirlerin de katkısıyla önümüzdeki dönemde ılımlı bir seyir izlemesi beklenmektedir.

ppk toplantısı 16 ocak 2020

Küresel iktisadi faaliyetteki zayıf seyir ve küresel enflasyonun düşük düzeyi gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikalarını genişleyici yönde sürdüreceklerine dair beklentileri güçlendirmektedir. Mevcut küresel finansal koşullar ve son dönemde küresel ticarete ilişkin beklentilerdeki kısmi iyileşme gelişen ülke finansal varlıklarına yönelik talebi ve risk iştahını desteklemektedir. Bununla birlikte, korumacılık önlemlerinin, küresel ekonomi politikalarına dair diğer belirsizliklerin ve jeopolitik gelişmelerin sermaye akımları, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturabileceği etkiler yakından takip edilmektedir.

Enflasyon görünümündeki iyileşme devam etmekte, enflasyon beklentilerindeki genele yayılan düzelme sürmektedir. Enflasyon başta olmak üzere makroekonomik göstergelerdeki iyileşme ülke risk primindeki düşüşü desteklemekte ve maliyet unsurları üzerindeki baskıların sınırlanmasına katkıda bulunmaktadır. Döviz kuru, iç talep koşulları ve üretici fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimleri ılımlı seyretmektedir. Enflasyondaki seyrin yıl sonu tahminiyle büyük ölçüde uyumlu olduğu değerlendirilmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinde ölçülü bir indirim yapılmasına karar vermiştir. Gelinen noktada, mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla uyumunu koruduğu değerlendirilmektedir.

merkez bankası ppk toplantısı 16 ocak 2020

Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

1 Dolar kaç TL?

PPK kararlarının açıklanmasının hemen öncesinde piyaslaarda Dolar/TL karşısında 5,8765 lira olarak işlem görüyordu. Amerikan Doları (USD) alış fiyatı 5,8765 TL Satış fiyatı ise 5,8789 TL'den işlem görmeye devam ediyor.

Euro kurunda ise fiyatlar alış kuru fiyatı 6,5623 TL iken satış kuru fiyatı ise 6,5659 TL olarak işlem görüyor.


Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Hatice Kolçak'ı takip etmek için Tıklayın.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Linkedin sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

Pinterest sayfamızı takip etmek için Tıklayın.