Merkez Bankası 7/24 hızlı para transferi FAST limitlerini yükseltti

Merkez Bankası, günün her anında hızlı para transferi yapılan FAST limitlerini yükselttiğini açıkladı.

Merkez Bankası 7/24 hızlı para transferi FAST limitlerini yükseltti
Editör: Hakan A.
29 Ocak 2021 - 10:20
Bankalar arasında 7/24 kesintisiz anlık hızlı para transferi uygulaması FAST parasal limitlerini yükselttiğini açıkladı. İşte FAST hızlı para transferinde test aşamaları 50 TL ile başlatılan banka farketmeksizin hızlı para transferinde yeni limitler...

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 29 Ocak 2021 - İstanbul


Türkiye genelinde milyonlarca banka müşterisini, her gün havale, EFT yapanları yakından ilgilendiren gelişme. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) FAST uygulaması kapsamında anlık para transferinde parasal limitleri yükselttiğini duyurdu. 

Konuyla alakalı yapılan resmi açıklamada, "FAST Sisteminde işlem üst limiti 1.000 TL'ye yükseltilmiştir." denildi.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iç kaynaklarınca geliştirilip işletilen ve 8 Ocak 2021 itibarıyla kullanıma açılan yeni nesil 7/24 anlık ödeme sistemi Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi yoğun bir ilgi ile karşılanmış, bu kısa süre içinde FAST üzerinden 9 milyon anlık ödeme gerçekleştirilmiştir.

Ödemelerin, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve hızlı bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sisteminde kayıtlı kullanıcı sayısı 5,3 milyona ulaşmıştır.


Bugün itibarıyla FAST Sisteminde işlem üst limiti 1.000 TL’ye yükseltilmiştir. FAST’ın ilerleyen dönemlerde daha yüksek limitlerle ve kullanıcı deneyimini artıracak karekodlu ödeme gibi yeni katma değerli servislerle birlikte çalışması mümkün olabilecektir.

Ödemeler alanındaki temel alt yapıyı güçlendirecek bu gelişmelerin, yenilikçi finansal teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayarak, dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir.

Sisteme ilişkin daha detaylı bilgiye ve tanıtım içeriğine https://fast.tcmb.gov.tr adresinden erişilebilmektedir.

fast sistemi nedir

YORUMLAR

  • 0 Yorum